Papež odletěl na svou první návštěvu Mexika a Kuby

- Aktuality autor: Nikola Velvarská

Papež Benedikt XVI. dnes vyrazil na svou vůbec první cestu do španělsky mluvících zemí Latinské Ameriky - jeho úvodní zastávkou bude hluboce katolické Mexiko.

Čeká se, že hlava církve přitáhne statisíce lidí a vyjádří se například ke krvavým válkám drogových gangů, na druhou stranu však zřejmě bude znovu čelit kritice kvůli zneužívání věřících kněžími. Navíc se bude muset potýkat se stínem svého předchůdce Jana Pavla II., který byl mezi jihoamerickými katolíky mimořádně populární.

S pětaosmdesátiletým papežem se ráno na římském letišti rozloučil italský premiér Mario Monti a média upozornila na fakt, že Benedikt při chůzi na veřejnosti poprvé použil hůl. Na palubě letadla pak papež během krátké tiskové konference odpověděl na několik otázek novinářů.

Papež odsoudil násilí v Mexiku

Podle očekávání odsoudil násilí v Mexiku a řekl, že za drogovými válkami vidí "uctívaní peněz, které lidi zotročuje" a že úkolem církve je učit lidi morální zodpovědnosti. Vyjádřil se však i k poněkud ožehavějšímu tématu kubánského komunistického režimu. Papež na Kubu dorazí v pondělí a zástupci opozice s jeho návštěvou spojují velká očekávání - doufají například, že Benedikt bude mluvit s představiteli státu o dodržování lidských práv.

Benedikt je však zatím velmi zdrženlivý. V letadle pouze řekl, že na Kubě "je dnes zřejmé, že marxistická ideologie ve své původní podobě už neodpovídá realitě" a "že je třeba trpělivě a konstruktivně hledat nové vzory".

Papežova návštěva Mexika začne ve středomexickém Leónu, kde by měl Benedikt v neděli odsloužit mši pod širým nebem. Té se podle odhadů zúčastní na 300.000 lidí. Ačkoli příjezd papeže vzbuzuje v mexickém státu Guanajuato, kde se ke katolictví hlásí bezmála 94 procent obyvatel, velká očekávání, není jeho přijetí výhradně pozitivní.

Papež bude zřejmě čelit kritice

V Leónu se například v posledních dnech objevily plakáty, které nejvyššího představitele katolíků vykreslují jako nacistického kolaboranta. Internetové stránky věnované papežské návštěvě zase napadli hackeři ze skupiny Anonymous, kteří tvrdí, že Benedikt svým příjezdem nepatřičně podpoří konzervativní Stranu národní akce (PAN) prezidenta Felipeho Calderóna.

Benedikt navíc zřejmě bude muset znovu čelit kritice, že církev dlouhá léta přehlížela důkazy o zneužívání věřících kněžími. V Mexiku toto téma přiživila nedávno vydaná kniha o zdejším zakladateli konzervativního řádu Legionáři Kristovi Marcialu Macielovi. Její autoři v ní píší o tom, že Vatikán vědomě zavíral oči nad podezřením, že Maciel je obviňován z pedofilie a závislosti na drogách.

Papež se v Mexiku musí vyrovnat i s popularitou svého předchůdce, který zemi během svého pontifikátu navštívil pětkrát a dokázal na svých mších shromáždit nadšené davy. V roce 2002 Jan Pavel II. svatořečil prvního indiánského svatého Juana Diegu a osobně ho přijely pozdravit miliony lidí. Je velmi nepravděpodobné, že by o něco méně charismatický Benedikt dokázal Mexičany do takové míry strhnout, ale jeho vyslanec Christophe Pierre ujistil, že papež chce ukázat "svou schopnost komunikace, umění hovořit hluboce a zároveň prostě".

Zřejmě se ve svém projevu vyjádří ke střetům drogových gangů

Papež se podle všeho vyjádří k bujícímu násilí spojenému se střety drogových gangů, během nějž bylo jen v posledních pěti letech zabito v Mexiku na 50.000 lidí. I když středomexického Leónu se války překupnických bossů tolik netýkají, jsou brutální vraždy tématem, které hýbe společností. Benedikt se rovněž sejde s místními biskupy a prezidentem Felipe Calderónem, jehož stranu začátkem července čeká souboj o parlamentní křesla.

Papež by měl do Mexika dorazit po více než třináctihodinovém letu dnes vpodvečer (před půlnocí SEČ). Příští týden ve východokubánském Santiagu uspořádá bohoslužbu u příležitosti 400 let od nálezu sošky Panny Marie Milosrdné z Cobre, která je patronkou Kuby. V úterý se Benedikt XVI. přemístí do metropole Havany, odkud se ve středu po šesti dnech vrátí do Evropy.

Tagy: Papež návštěva Kuba Mexiko

Zdroje: ČTK