Merkelová se chystá na schůzku s Nečasem. Zřejmě se bude řešit i Temelín

- Aktuality autor: Nikola Velvarská

Zhruba pět hodin by měla 3. dubna v Praze strávit německá kancléřka Angela Merkelová. Podle dostupných informací zahájí návštěvu jednáním s premiérem Petrem Nečasem, na Pražském hradě ji pak přijme prezident Václav Klaus.

Hovořit by mohli o EU či Temelínu. V závěru pobytu má Merkelová v plánu diskusi se studenty právnické fakulty, na níž by mohl být i Nečas.

Merkelovou přijme ministerský předseda ve Strakově akademii, po jednání by oba šéfové vlád měli společně poobědvat. Merkelová, která by měla do české metropole dorazit asi kolem 11:00, pak zamíří na Hrad za prezidentem Václavem Klausem.

Témata rozhovorů zatím sice nebyla zveřejněna, ale politici budou bezpochyby jednat o hospodářské situaci v EU a potažmo eurozóně, která se potýká s dluhovými problémy. Německo a Francie hrají dominantní role v řešení potíží sedmadvacítky.

Merkelová možná přesvědčí Nečase k podpisu nového fiskálního paktu

Problémům s dluhy má v budoucnu předcházet mimo jiné nový fiskální pakt, k němuž se však zatím Česko spolu s Británií jako jediné dva členské státy unie nepřipojily. Praha to ale do budoucna nevyloučila, Merkelová by tak mohla přesvědčovat Nečase, aby k ní podpis připojil.

Dalším tématem by mohlo být využívání jaderné energie. Německo se rozhodlo odklonit se od jádra, Česko má naopak záměr rozšířit jadernou elektrárnu Temelín. Nečas kvůli Temelínu napsal do Berlína a nabídl veřejnou diskusi na toto téma, uvedl loni Český rozhlas. Obavy by totiž kvůli bezpečnosti mohly znít nejen tradičně z Rakouska, které nukleární energii nevyužívá léta, ale i ze sousedního Bavorska.

Česko nechce zhoršení vztahů s Německem

Česká vláda nechce, aby dostavba Temelína měla negativní dopad na současnou úroveň česko-německých vztahů, které jsou podle politiků z obou zemí nejlepší v historii. Podle některých informací se Česko poučilo ze zkušeností s Rakouskem, kdy informační strategii o jaderné energetice před lety podcenilo.

Předseda české vlády uváděl, že podle evropského práva a předpisů nemá Praha za povinnost veřejnost sousedního státu do debaty o výstavbě dvou nových bloků Temelína zapojit. Nečasův kabinet by ale chtěl vsadit na maximální transparentnost.

Kancléřka do české metropole přijede v roce 20. výročí od podpisu smlouvy o spolupráci mezi oběma zeměmi. Letos se také připomíná 15. let od podpisu česko-německé deklarace o vzájemných vztazích, která napomohla Praze i Berlínu k vyrovnání se s palčivou historií a naopak je nasměrovala do budoucna.

Tagy: Praha Merkelová Temelín schůzka

Zdroje: ČTK