Papež František se poprvé rázně vyjádřil k sexuálnímu zneužívání kněžími

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Papež František chce, aby církev rázně potírala sexuální zneužívání kněžími. Řekl to dnes na schůzce s prefektem Kongregace pro nauku víry, arcibiskupem Gerhardem Ludwigem Müllerem, uvedl Vatikán v prohlášení. Od svého zvolení do čela katolické církve v polovině března se papež nyní k sexuálním skandálům duchovních vyjádřil vůbec poprvé. 

Papež František I.

Papež František I.,zdroj: Profimedia.cz

"Svatý otec zejména doporučil, aby se důsledně pokračovalo v linii započaté Benediktem XVI. při řešení případů sexuálního zneužívání mladistvých katolickými duchovními," stojí v prohlášení kongregace, z něhož citovalo Radio Vaticana. 

"Je nutné především prosazovat opatření k ochraně nezletilých a pomáhat všem, kteří trpěli těmito násilnými činy," upozornil papež František. 

"Pro (...) církev a její důvěryhodnost je rovněž důležité vést patřičný proces s viníky a usilovat, aby jednotlivé biskupské konference zformulovaly a uplatňovaly nutné směrnice v této oblasti. Svatý otec ujistil prefekta Kongregace pro nauku víry, že se modlí za oběti sexuálního zneužívání a že této problematice stále věnuje pozornost," uvádí se rovněž v textu. 

Římskokatolická církev se s obviněními, že někteří její duchovní léta zneužívali děti a jejich nadřízení se pak skandály snažili před veřejností ututlat, potýká v posledních letech čím dál častěji. V roce 2009 byla zveřejněna zpráva o stovkách případů sexuálního zneužívání dětí kněžími v Irsku, které vedení církve zamlčovalo. Krizi důvěry v církev prohloubily rovněž případy zneužívání dětí a mladistvých kněžími hlášené z Německa, Belgie, Spojených států a dalších zemí.

Tagy: církev sexuální zneužívání papež František

Zdroje: ČTK