Papež František přijal v přísně střeženém soukromí oběti pedofilních kněží

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 7. 7. 2014 12:32) - Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Papež František v pondělí jako první papež v historii přijal na půdě Vatikánu skupinu obětí pedofilních kněží. Aféry, v nichž byly zneužívány především děti zástupci katolické církve, otřásly v základech s důvěrou veřejnosti v církev. Papež zorganizoval soukromou audienci a ještě před ní odsloužil mši za lidi, kterým sexuální zneužívání ze strany duchovenstva ovlivnilo život. Setkání mělo přísně soukromý ráz.
 

Papež František

Papež František,zdroj: Getty Images

Do Františkovy vatikánské rezidence v domě svaté Marty ráno dorazilo po dvou hostech z Británie, Irska a Německa. Papež v jejich přítomnosti sloužil mši v kapli rezidence a pak s nimi pohovořil. 

František po svém loňském březnovém zvolení vyhlásil nulovou toleranci k sexuálním zločinům v řadách kléru a nedávno takové počínání označil za podobnou svatokrádež jako pořádání černých mší satanisty. 

Dnešní návštěva byla vůbec prvním setkáním s oběťmi sexuálního zneužívání na vatikánské půdě. Františkův předchůdce Benedikt XVI., během jehož pontifikátu se začaly tyto skandály vyšetřovat, se podle Vatikánu sešel s několika zneužitými lidmi během svých cest po světě. 

Letos v dubnu se František za případy sexuálního zneužívání dětí kněžími omluvil a ujistil, že pachatelé budou potrestáni. Zároveň ujistil, že celibát, který mnozí považují za příčinu pedofilních skandálů, není pro církev dogmatem, v blízké době se však jeho zrušení patrně řešit nebude. 

Vatikán poté oznámil, že za posledních deset let kvůli sexuálnímu obtěžování dětí zbavil úřadu 848 kněží a dalším 2572 udělil menší tresty. Obviněny či odsouzeny byly stovky kněží v řadě zemí Evropy, ale i ve Spojených státech či v Kanadě. 

Tagy: Vatikán katolická církev papež František

Zdroje: ČTK