Palestinci prý hodlají vyjednávat bez ohledu na konec moratoria

- Aktuality autor: red

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes vyzval židovské osadníky na západním břehu Jordánu, aby projevili zdrženlivost, až vyprší částečné moratorium na výstavbu židovských osad.

Výzva má podle agentury Reuters zřejmě udržet při životě izraelsko-palestinská mírová jednání.

"Ministerský předseda vyzývá usedlíky v Judeji a Samaří (západní břeh Jordánu) a politické strany, aby prokázali zdrženlivost a odpovědnost dnes i do budoucna, stejně jako ukázali zdrženlivost a odpovědnost během měsíců moratoria," uvádí se v oficiálním prohlášení Netanjahua. Bylo vydáno jen několik hodin před chystanými akcemi, kterými osadníci chtějí oslavit ukončení deset měsíců trvajícího moratoria na výstavbu židovských osad.

Oslavy se připravovaly velké a někde vypukly ještě dříve, než moratorium vypršelo. Podle agentury AP uspořádalo na 2000 osadníků obce Revava průvod do sousední osady, aby společně slavili kýženou možnost rozšiřovat osídlení. Při západu slunce vypustili do vzduchu 2000 modrých a bílých balonků v barvě izraelské vlajky - měly symbolizovat 2000 nových bytů, které jsou osadníci připraveni okamžitě postavit pro další příchozí.

Dajan: Dnes to končí

"Dnes to končí a my uděláme vše, aby k tomu už nikdy nedošlo," řekl podle AP osadník Dani Dajan. "Vracíme se s novou energií a novým odhodláním osídlit tuto zem," dodal.

Netanjahu už dříve řekl, že stavební omezení nebude prodlouženo, přestože Palestinci hrozili, že v takovém případě opustí mírové rozhovory. Dnes ale Palestinci uvedli, že neukončí okamžitě přímé mírové rozhovory s Izraelem, i když moratorium na výstavbu izraelských osad na západním břehu Jordánu přestane platit. Prohlásil to palestinský prezident Mahmúd Abbás.

Moratorium podle některých interpretací vyprší o dnešní půlnoci. Izrael stavební uzávěru pro západní břeh vyhlásil na deset měsíců loni 26. listopadu. Osadníci tedy počítají s tím, že počínaje pondělkem budou moci znovu začít stavět nové domy. Izraelská vláda ovšem v minulých týdnech dala najevo, že přesné datum nechápe jako závazné a že s moratoriem počítá do konce září.

Barak: Je šance, že bude mírový rozhovor pokračovat

Jako další náznak toho, že by mohlo být nalezeno východisko z krize ohrožující pokračování přímého jednání mezi Palestinci a Izraelem, agentura Reuters dnes citovala izraelského ministra obrany Ehuda Baraka. Podle jeho slov šance, že mírový proces bude pokračovat, je nyní větší než kdykoli jindy.

Abbás opakovaně v minulosti hrozil, že z jednání s Izraelem okamžitě odejde, pokud moratorium nezůstane v platnosti. Palestinci vidí izraelské osady na západním břehu Jordánu jako jednu z největších překážek zřízení vlastního státu. Na dotaz, zda vyhlásí konec jednání, když nebude moratorium prodlouženo, Abbás ovšem v rozhovoru pro dnešní panarabský list Al-Haját řekl, že nikoli, že Palestinci se obrátí na své instituce. Podle Reuters měl na mysli Ligu arabských států, fórum, od něhož dostal zelenou pro přímá jednání s Izraelem, jež pod patronací USA začalo 2. září ve Washingtonu. Podle Abbásova mluvčího by se schůzka ligy měla konat v příštích dnech v Káhiře.

Tagy: židé Izrael napeti Palestina příměří Netanjahu mír Gaza

Zdroje: ČTK