Ostravě vládnou ČSSD s ODS, už podepsaly koaliční smlouvu

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Ostravští sociální a občanští demokraté v pondělí podepsali koaliční dohodu a nadále společně povedou radnici krajského města. V jedenáctičlenné městské radě bude mít převahu ČSSD, která bude mít sedm mandátů, tedy o jeden více než dosud.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Partneři se dohodli, že navýší počet náměstků z pěti na šest, tyto funkce si rozdělí rovným dílem. Primátorem opět bude sociální demokrat Petr Kajnar. 

Primátorovým statutárním zástupcem bude Dalibor Madej (ODS), který stejně jako doposud bude řídit odbor životního prostředí. Jinak strany vsadily na nové tváře. Za ČSSD to bude Jiří Srba, který povede investice, Aleš Boháč bude mít na starosti dopravu a Simona Piperková bude zodpovídat za zdravotnictví a kulturu. Neuvolněnými radními za ČSSD budou Miroslav Rojíček, Pavel Planka a Tomáš Sucharda.

Koaliční většina už nebude tak silná, oslabila zejména ODS

Za ODS bude v radě ještě Tomáš Petřík, který bude mít na starosti rozpočet a finance. Školství, sociální věci a sport strana svěřila Martinu Štěpánkovi, který byl dosud neuvolněným členem ostravské rady. Neuvolněnou členkou rady pak bude Zuzana Kučerová. 

Na uzavření partnerství se strany dohodly minulé pondělí. V pětapadesátičlenném zastupitelstvu budou mít většinu 33 hlasů, což je méně než nyní, kdy měly 42 hlasů. Ustavující zastupitelstvo, na němž se bude volit nová rada, se koná v úterý. 

ČSSD volby v Ostravě vyhrála poprvé od roku 1990, získala 21 mandátů. Druhá ODS jich má 12, což je o polovinu méně než dosud. V opozici skončilo nové hnutí Ostravak s deseti křesly, komunisté s osmi zastupiteli a TOP 09 se čtyřmi zástupci.

Tagy: ČSSD Vláda ODS Ostrava rada

Zdroje: ČTK