OSN upozornila na humanitární krizi v Kongu a v Jižním Súdánu

- Aktuality autor: Jan Pastor

Nejméně 100.000 lidí uprchlo před násilnostmi po listopadových sporných prezidentských volbách v Kongu. Podle agentury AFP to dnes oznámil Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). OSN upozornila také na vážnou situaci v Jižním Súdánu, kde kvůli nedávným etnickým střetům více než 120.000 lidí naléhavě potřebuje potravinovou pomoc.

Násilí v Kongu propuklo po sporném znovuzvolení prezidenta Josepha Kabily, volební krize zasáhla i následné parlamentní volby. Mluvčí UNHCR Adrian Edwards novinářům řekl, že podíl na násilnostech měly místní skupiny, vládní síly a ozbrojenci z Demokratických sil pro osvobození Rwandy (FDLR). Někteří z utečenců uvedli, že byli zastrašováni a násilím nuceni pracovat. OSN v tuto chvíli není s to potvrdit, že se lidé z provizorních obydlí již vrátili domů, a poslala na místo experty, aby situaci vyhodnotili.

V jihosúdánském státu Jonglei lidi z domovů vyháněly v minulých týdnech střety mezi kmeny Lou Nuer a Murle. Počet těch, kdo kvůli nim naléhavě potřebují potravinou pomoc, přitom dvojnásobně překonal původní odhady OSN. Jídlo tu potřebuje 120.000 lidí a OSN soupeří s časem, aby se k potřebným stihla dostat.

Etnické střety jsou jedním z největších problémů, se kterými se Jižní Súdán potýká. Za rok 2010 bylo ve státě Jonglei při útocích zlodějů dobytka a při odvetných akcích podle OSN zabito více než 1100 lidí. Ve stejném státu při etnických střetech koncem roku zahynulo až 2000 lidí, Spojené národy však předpokládají, že skutečná bilance bude pravděpodobně mnohem nižší.

Tagy: Kongo OSN

Zdroje: ČTK