Dnes je neděle 29. ledna 2023., Svátek má Zdislava
Počasí dnes -7°C Sněhové přeháňky

Organizace Člověk v tísni evakuovala z Afghánistánu své zahraniční pracovníky

Organizace Člověk v tísni evakuovala z Afghánistánu své zahraniční pracovníky
Bojovníci hnutí Tálibán ve čtvrtek obsadili také druhé největší město Kandahár | zdroj: Profimedia

Člověk v tísni již z Afghánistánu stáhl své zahraniční pracovníky, organizace Čechy v poslední době v zemi neměla.

V Afghánistánu zůstávají místní zaměstnanci, o jejichž bezpečnost se organizace stará na místě. ČTK to dnes řekla mluvčí Člověka v tísni Adriana Černá.

Tomáš Kocian, který má v Člověku v tísni na starosti humanitární projekty na Blízkém východě, ve čtvrtek Deníku N řekl, že v Afghánistánu má organizace několik desítek pracovníků v hlavním měst Kábulu a Mazár Šarífu na severu země. Bližší podrobnosti kvůli bezpečnosti nechtěl sdělovat.

„Jsme s nimi v kontaktu, staráme se o jejich bezpečnost. V případě, že budou ohroženi, budeme to řešit hlavně na místě,“ řekla Černá k bezpečnosti místních zaměstnanců.

Poznamenala, že situace afghánských spolupracovníků humanitárních organizací je jiná než například tlumočníků pracujících pro koaliční vojska. Tálibán podle ní slíbil, že humanitární organizace na místě ponechá. Napřímo ale s povstalci Člověk v tísni nejedná, dodala.

Kocián poznamenal, že rozvojový program v severní části Afghánistánu za současných podmínek není relevantní a organizace ho proto musí přerušit. „Naopak humanitární programy bychom chtěli rozběhnout více, ale pouze v případě, že to bude bezpečné pro naše zaměstnance. Čekáme na další vývoj,“ řekl Deníku N.

Člověk v tísni v Afghánistánu pracuje od konce roku 2001. Na svém webu uvádí, že se zaměřuje nejen na humanitární pomoc, ale zejména na dlouhodobé řešení problémů spojených se vzděláním, s obživou nebo s rozvojem venkovských komunit. V roce 2015 bylo v Afghánistánu zavražděno devět jeho spolupracovníků.

Situace v zemi se v posledních týdnech radikálně mění. Po stažení koaličních vojsk povstalecké hnutí Tálibán dobylo řadu správních center a ovládá asi polovinu provinčních metropolí. Podle některých předpovědí bude v řádu týdnů či jednotlivých měsíců ohrožen i Kábul. Západní země proto ze země evakuují své občany a omezují činnost ambasád.

Zdroje: