Opozice hledá díry v Zimolově 'očistném' auditu. Audit to není, kritizuje

AKTUALITA - Aktuality autor: šar

Ostrou kritiku ve čtvrtek schytal bývalý jihočeský hejtman Jiří Zimola za audit na domy v Lipně nad Vltavou, poté co jej předložil opozičním zastupitelům Jihočeského kraje. Posudek má podle nich nedostatky a v podstatě prý auditem ani není. 

Podle opozice není Zimolův audit v pořádku, bývalý hejtman nesouhlasí

Podle opozice není Zimolův audit v pořádku, bývalý hejtman nesouhlasí,zdroj: Profimedia.cz

Opoziční ODS na zasedání zastupitelstva upozorňovala, že experti, kteří nemovitost hodnotili, nebyli ani na místě a posuzovali vše jen podle fotografií. Dále zpochybňuje příjem předsedy představenstva Jihočeské nemocnice Martina Bláhy, jenž rekreační objekty v Lipně nad Vltavou nechal stavět pro sebe, Zimolu a bývalého náměstka hejtmana Jaromíra Slívu (ČSSD).

"Příjmy pana Bláhy a jeho manželky v nás vyvolávají otázky. Oni se odkazují na to, že (v letech 2009 až 2016) vydělali 24 milionů korun, ale když se na to podíváme, tak z toho je zhruba 18 milionů korun alokováno do posledních dvou let. A nejsou to zdaněné příjmy, jsou to účetní operace, kdy si z nějakých firem vyplácí peníze nepodléhající dani," řekl předseda jihočeské ODS Martin Kuba.

Zimola zastupitelům předložil posudek, podle něhož při stavbě rekreačního objektu nepochybil. Analýza, již zadával zhotovitel domů na Lipně Martin Bláha, se mimo jiné zabývala cenou objektů, prací i souhrnem firem, které se na projektu podílely. Zimola ve čtvrtek uvedl, že chápe diskusi opozičních zastupitelů na toto téma.

"Nezlobím se na mé politické oponenty, jejich prací je kritizovat nebo napadat. Jenom bych si přál, aby také vzali v potaz, že když existují znalecká posouzení s kulatým razítkem a jasnými argumenty, aby tyto argumenty brali v potaz," řekl Zimola.

Kauza domu v Lipně nad Vltavou odstartovala krizi v tehdejší jihočeské krajské koalici ČSSD, ANO a hnutí Jihočeši 2012. ANO s opozičními zastupiteli navíc kritizovalo fakt, že Bláha bere ročně odměny z představenstev jihočeských nemocnic 7,3 milionu Kč. Na základě toho ODS tvrdila, že vedení kraje tímto způsobem mohlo vyvádět peníze z nemocnic a používat je na stavbu rekreačních objektů v Lipně nad Vltavou.

Kvůli kauze kolem rekreačního domu v Lipně nad Vltavou a odměnám pro členy představenstev jihočeských nemocnic se nakonec krajská koalice rozpadla. Novou tvoří ČSSD, Pro Jižní Čechy, KDU-ČSL a Jihočeši 2012. Zimola rezignoval na funkci hejtmana, v níž ho nahradila jeho bývalá náměstkyně Ivana Stráská (ČSSD).

Tagy: ČSSD opozice domácí Jihočeský kraj hnutí Ano korupce a úplatkářství

Zdroje: ČTK