Dnes je úterý 17. května 2022., Svátek má Aneta
Počasí dnes 19°C Dešťové přeháňky

Olympiáda v Praze jednou bude, je přesvědčen Bém

Olympiáda v Praze jednou bude, je přesvědčen Bém
zdroj: tisková zpráva

Pavel Bém se v rozhovoru pro server ParlamentniListy.cz vyslovil pro stavbu rychlobruslařské haly ve Velkém Oseku. Prohlásil také, že Mirku Topolánkovi věří. Problémy ať prý řeší "socialisté, černokabátníci a nové rychlokvašky".

Pražský primátor Pavel Bém poskytl při sobotní konferenci ODS Vize 2020 serveru ParlamentniListy.cz rozhovor, který vám teď přinášíme.

Setkáváme se při konferenci Vize 2020. Neměla by však ODS namísto tohoto možná akademicky znějícího tématu řešit vlastní, aktuální problémy?

Nejhorší, co by se mohlo jakékoli straně před volbami stát, by bylo, kdyby řešila vnitrostranické problémy. Pokud chcete uspět, musíte nechat vnitrostranické problémy skryty hodně hluboko v podzemí a věnovat se tomu, co má voliče oslovit. Problémy ať řeší socialisté, černokabátníci nebo ty nové rychlokvašky, které se teď zjevují.

Koho tím myslíte?

Věci veřejné nebo TOP 09, to je jedno.

TOP 09 je rychlokvaška?

Stoprocentně. Že je to předvolební rychlokvaška, o tom není sporu.

Proč tak soudíte?

Je to politická strana postavená na neúspěšných politicích a na pokusu o získání elektorátu tím, že nenabízí nic nového, než nabízí třeba ODS. Jen je to zabalené do nového marketingového, kosmetického balení a k tomu je řečeno, my jsme lepší, přestože těch skutečně nových tváří v TOP 09 já vidím hodně málo.

Nicméně v předvolebních průzkumech ODS na úkor svých konkurentů ztrácí. Všiml jste si posledního volebního modelu CVVM, podle něhož má ČSSD na vaši stranu náskok už 12,5 procenta?

Takového volebního průzkumu si nevšimnout nemůžete. To prostě nelze. Je pravda, že to pro nás není nic lichotivého. Ale do voleb nám zbývají ještě tři a půl měsíce a do té doby se hodně změní.

Máte nějaké eso v rukávu?

Nekonečné množství es v rukávu, ale ta vám přece nemohu vyzradit.

V minulosti jste několikrát kritizoval Mirka Topolánka. Můžete v tuto chvíli upřímně říct, že mu věříte?

Já věřím především v sílu ODS a ve zdravý rozum českých občanů, kteří dokážou rozeznat, jestli jim někdo slibuje růžové z nebe, pozlátko za cenu obrovského veřejného dluhu od rozumné, i když třeba na první pohled ne tak atraktivně vypadající, nabídky, která je ale reálná a splnitelná. A takový jediný program nabízí ODS s Mirkem Topolánkem v čele.

Ale zpět k té otázce, Mirku Topolánkovi věříte?

Samozřejmě, že věřím.

Jak se vám líbil Topolánkův hlavní projev na Vizi 2020?

Mirek Topolánek je vynikající řečník a je radost dívat se na provázanost textu, gestikulace. Pravda ale je, že v příbězích prostých občanů České republiky jsem se při vyslovení asi čtvrtého jména postupně začal ztrácet. A mrzelo mě, že tam nebyla žádná žena. Podstatná je ale vize a ta je dobrým dokumentem.

Co znamená Vize 2020 pro nejbližší budoucnost?

Vize 2020 je modernější artikulací základních programových východisek, na kterých stojí ODS od svého založení. Je to základní sdělení, že se prostě nedá žít na dluh. Je to obrana proti socialistickému populismu, ať už je to Jiří Paroubek nebo kdokoli jiný.

To, že dnes má ČR nejvyšší deficit státního rozpočtu v historii, je prostě obrovská chyba. Moc mě mrzí, že se tak stává po třech letech spoluodpovědnosti ODS ve vládách. Pokud se chceme vyhnout v roce 2014, 2015 státnímu bankrotu, tak prostě musíme začít dělat aktivní kroky. A ty nemohou být postaveny na rozhazovačné politice a rozdávání.

Samozřejmě sem patří i úvahy, jestli bychom neměli začít vážně uvažovat o zefektivnění, zlevnění a zeštíhlení státu, zrušení některých ministerstev, zrušení zbytečných úřadů...

Která konkrétní ministerstva máte na mysli?

Už dávno je přežitkem, že máme ministerstvo pro místní rozvoj, které by se mělo o své kompetence podělit s kraji a obcemi. S velkou pravěpodobností by část těch kompetencí mohla být převedena na ministerstvo zemědělství či jinam. Pak je tu ministerstvo kultury. Samozřejmě, kultura je velmi důležitá, ale ministerstvo kultury může být součástí ministerstva školství.

Také by stálo za to popřemýšlet o osvědčené praxi, kdy jsme za federální československé vlády měli federální ministerstvo zdravotnictví a sociálních věcí. Když si uvědomíme, jak jsou sociální a zdravotní systémy postavené na různých formách pojištění provázány.

Rozumím tomu správně, že by se mělo sloučit ministerstvo zdravotnictví a sociálních věcí?

Samozřejmě. S touto myšlenkou je možné pracovat. Potřebujeme zeštíhlit státní správu. Vrátit se ke konceptu předvolební rétoriky roku 2006, kdy jsme říkali, že z 18 ministerstev uděláme 14.

Média plní zprávy o probíhajících olympijských hrách, a tak se nemohu nezeptat. Jak se dnes díváte na projekt Praha olympijská? Nebyl to příklad rozhazovačnosti?

Zastávám stále stejný názor. Olympiáda, ať už zimní nebo letní, je jedinečný ekonomický projekt. Podívejte se, jak dnes svět hledí na Vancouver.

To je současnost, nicméně, jak to bude ve Vancouveru vypadat za dva tři roky? Realita má podle dosavadních zpráv dolehnout například na majitele střediska ve Whistleru. Dnes se tam prohánějí špičkoví lyžaři, ale po olympiádě se začne možná obtížně hledat kupec.

Zcela stoprocentně ty bonusy a přidané hodnoty vysoko převáží nad negativy. Výnosy z dlouhodobého pohledu jistě převáží nad náklady.¨

Znamená to, že byste Prahu olympijskou chtěl v budoucnu oživit?

Nechci v tuto chvíli nic oživovat, jen říkám, že se nic nemění na faktech a datech, která k dispozici máme. Řecko je dnes na pokraji státního bankrotu, přesto to samé Řecko v době konání olympiády v Athénách mělo nejrychlejší růst HDP ze všech členských států Evropské unie.

Podobně jako Barcelona se i díky olympiádě stala jedním z klíčových evropských velkoměst. Barcelona na tom fenomenálně vydělala a je dnes místem s mimořádně kvalitní infrastrukturou, která je obrovskou přidanou hodnotou pro obyvatele města i miliony jeho návštěvníků. To je historická realita, kterou nezmění žádná ekonomická krize, diskurs médií, jestli se jim olympiáda líbí, nebo ne, ani moje osobní vůle.

Je tu také otázka národní hrdosti. V současnosti svět žije Kanadou. A je tu i otázka utváření životního stylu mladé generace. To je faktor, který těžko převedete na peníze, ale má v sobě mravní hodnotu, která je pro rozvoj vyspělé generace nezbytná.

To je jistě pravda, nicméně jak si má daňový poplatník vysvětlit, že Praha vložila 70 milionů korun do přípravy olympijské kandidatury, která se nekoná?

Za 70 milionů korun jsme provedli perfektní organizační, administrativní, informační zázemí, které kdykoli v budoucnosti kdokoli, kdo se k danému tématu vrátí, bude moci vzít a v té práci pokračovat.

Ovšem k čemu to reálně je dnes?

Ale my dnes samozřejmě s těmi stovkami studií pracujeme. Pracujeme se systémem profilování a upgradování sportovišť na území Prahy, abychom vytvořili adekvátní zázemí pro trávení volného času všech Pražanů a návštěvníků města.

Která konkrétní sportoviště máte na mysli?

Jsou to na jedné straně velká sportovní zařízení, jako je plavecký areál Šutka, se kterým je počítáno do budoucnosti jako s olympijským sportovištěm. Pak musíte brát i všechna možná tréninková centra a infrastrukturní zázemí, která s tím souvisí. Ty projekty se staly součástí rozvojové koncepce hl. m. Prahy.

V tuto chvíli využíváme 100 procent projektové dokumentace, která spatřila světlo světa v souvislosti s uchazečskou fází Prahy na letní olympiádu. A samozřejmě, nabídli jsme všem sportovním svazům, regionům a městským samosprávám kompletní technické a informační zázemí pro upgradování a rozvoj jejich sportovní infrastruktury. Nakolik to budou moci využít, to je jiná věc.

Mají vůbec prostředky takový plán využít?

To je v tuto chvíli asi ten největší problém. Samozřejmě, v době hospodářské krize, propadu daňových příjmů krajů, při nevídaném deficitu státního rozpočtu, je těch prostředků podstatně méně, jako tomu bylo v čase konjuktury, kdy jsme si mohli dovolit myslet na takovéto vizionářské projekty.

Až se vrátí domů Martina Sáblíková, tak se znovu otevře nejen otázka letních, hypoteticky olympijských, sportovišť, ale i zázemí pro mimořádně úspěšné zimní sporty. V tomto případě tedy rychlobruslařský areál ve Velkém Oseku.

Pokud byste se dostal do sněmovny, byla by rychlobruslařská hala ve Velkém Oseku jedním z témat, které byste chtěl prosazovat?

Když se podívám na prestiž, kterou Martina přináší České republice, když se podívám na její mládí, ale i řadu dalších nadějných jmen v rychlobruslařském sportu, tak si říkám, že by si to zatraceně zasloužili. Takže určitě budu patřit k těm, kteří se budou snažit pomoci a přinést nějaké řešení.

Stále chodíme kolem, ale nebylo to řečeno naplno. Je možné, že se Česká republika znovu zařadí mezi země ucházející se o pořádání letních olympijských her?

Navzdory mediálnímu diskursu je můj názor stále stejný a ten se prostě nezmění. Já jsem dokonce přesvědčen, že jednou se k tomu moji následovníci vrátí. Věřím v to, že se Česká republika stane hostitelskou zemí.

                                                                                                                            www.parlamentnilisty.cz