Oheň v litvínovské chemičce už není nebezpečný

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 14. 8. 2015 14:25) - Aktuality autor: pal

Situace v litvínovském Unipetrolu, ve kterém od čtvrtek hoří propylenová jednotka, se už pomalu uklidňuje. Nebezpečí nehrozí. Hasičům se ve řtvrtek podařilo uhasit jedno z ohnisek požáru a nyní nechávají dohořet zbytky látek. 

Hasiči mají situaci v litvínovském Unipetrolu pod kontrolou

Hasiči mají situaci v litvínovském Unipetrolu pod kontrolou,zdroj: Profimedia.cz

Hasiči ještě ve čtvrtek večer definitivně uhasili jedno z ohnisek požárů. "V tuto chvíli tam zůstává jeden požár menšího rozsahu na potrubí, které právě vede k fléře, kde se řízeně spaluje ten zbylý plyn.

Tam to hasiči kontrolují," řekl mluvčí Unipetrolu Mikuláš Duda. Podle litvínovské radnice bude dál pokračovat řízené vyhoření.

"Nebezpečí havárie na potrubí ethylenovodu nehrozí," doplnila litvínovská radnice s tím, že zásah hasičů potrvá ještě desítky hodin. Ve čtvrtek na místě zasahovalo 43 jednotek hasičů z celého Ústeckého kraje, teď jich na místě zůstává už jen několik.

Škodliviny do ovzduší neunikly. "Prováděná kontinuální měření stavu ovzduší neprokázala nebezpečné koncentrace škodlivých látek," doplnila litvínovská radnice.

Silnice I/27 mezi Mostem a Litvínovem zůstává i nadále uzavřená. V areálu továrny jsou jen zaměstnanci, kteří zabezpečují udržovací provoz.

"V petrochemické části byly odstaveny veškeré výrobní jednotky. Rafinérie běží na minimální režim. Musí tady být zaměstnanci, kteří udržují minimální provoz a režim celého areálu," doplnil Duda.

Jaké škody požár způsobil, společnost zatím netuší. Až po definitivním uhašení místo prohlédnou experti. "Předpokládáme, že odhad budeme mít na začátku příštího týdne," dodal Duda.

Skupina Unipetrol se zaměřuje na zpracování ropy, distribuci pohonných hmot a petrochemickou výrobu. Od roku 2005 je součástí polské skupiny PKN Orlen, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě. V letošním prvním pololetí vykázal Unipetrol čistý zisk 5,27 miliardy Kč.

Požárem se bude zabývat i Bezpečnostní rada Ústeckého kraje. "Míru zavinění nebo případné nedbalosti nyní prošetřují kompetentní orgány, vyhodnocením se pak budeme zabývat na bezpečnostní radě kraje.

Pokud se nějaké pochybení za strany vlastníka polypropylenové jednotky prokáže, zaujmeme k tomu samozřejmě nekompromisní stanovisko," napsal v prohlášení hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček (KSČM).

Tagy: Česko domácí Litvínov průmyslové havárie požáry a povodně

Zdroje: ČTK