ODS: Vlček by měl vysvětlit kauzu s dotacemi nebo odstoupit

- Aktuality autor: red

Předseda Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD) by měl podle názoru ODS co nejrychleji vysvětlit kauzu zneužité dotace, se kterou je údajně spojen, nebo zvážit odchod z funkce šéfa sněmovny.

Řekl to volební lídr ODS Petr Nečas. Celkem 25 milionů určených sněmovnou pro neziskové sportovní centrum údajně skončilo v luxusním hotelu podnikatele Petra Vrtala, který byl Vlčkovým poradcem. 

Případ vyšetřuje ministerstvo financí, předseda ČSSD Jiří Paroubek s vyjádřením čeká na výsledky tohoto šetření, Vlčkovi však již vytkl spolupráci s Vrtalem. 

Podle Nečase by se měl Miloslav Vlček přestat v této věci vyhýbat novinářským otázkám. Pokud kauzu nevysvětlí, měl by zvážit odchod z křesla předsedy sněmovny. "Pan Vlček v této své pozici nemluví pouze sám za sebe jako za politika, ale mluví i za 200 poslanců a poslankyň. To není jeho osobní politická kauza, v této souvislosti je z toho kauza celé Poslanecké sněmovny," zdůraznil volební lídr ODS. 

Občanští demokraté podle místopředsedkyně sněmovny Miroslavy Němcové sledují vývoj kauzy s vážným znepokojením. Šéf poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř pak vypočetl některé údajné kontroverze, v nichž jméno šéfa sněmovny figurovalo. 

Vlček se podle Tluchoře osobně v letech 2005 a 2006 zasadil o přidělení dotace na vybudování bazénu, solária a tenisových kurtů, celkem 25 milionů. "Tyto miliony skončily v rukách Vlčkova poradce Petra Vrtala. Předseda Vlček kontakty na Vrtala dlouho odmítal, přiznal je až po několikanásobném namítání," podotkl Tluchoř. Vrtal však podle něj není jediným problematickým Vlčkovým kontaktem v Poslanecké sněmovně. 

Tluchoř také připomněl jednání části parlamentní delegace EU s palestinským hnutím Hamas v červnu 2009. Mezi těmi evropskými politiky, kteří tajně s islamistickým hnutím jednali, byli i čeští politici z ČSSD Jan Kavan a Vladimír Laštůvka a Kavanova někdejší náměstkyně Helena Opolecká. "Vlček přitom ujišťoval, že žádné jednání s Hamasem nebude," podotkl Tluchoř. 

Zmínil také "protekci v České konsolidační agentuře" (ČKA) ve spojitosti s Vlčkovým bytem. Předseda sněmovny dostal levně byt od firmy, jejíž dluhy ČKA řešila, v době, kdy byl v dozorčí radě agentury. "Za byt o rozloze 113 metrů zaplatila Vlčkova rodina 1,3 milionu korun, tedy výrazně méně, než je vzhledem k lokalitě a výměře obvyklé," uzavřel Tluchoř. 

Spornou dotaci původně získalo sdružení Sport centrum Harrachov, v němž Vrtal působil. Vrtal ale podle Hospodářských novin peníze vložil do hotelu své firmy PV Real. A když budovu s 99 lůžky a výhledem na krkonošské středisko vybudoval, prodal firmu i s hotelem svému společníkovi. 

Ministr financí Eduard Janota uvedl, že dohlédne na rychlé vyšetření dotace, finanční úřad také podle výsledku kontroly rozhodne, zda se obrátí na policii.

Tagy: sněmovna dotace kauza předseda

Zdroje: ČTK