Členové ODS, obvinění z korupce, mohou jít z vazby na kauci

- Aktuality autor: red

Ve čtvrtek končí lhůta, do kdy se může státní zástupce odvolat proti rozhodnutí o propuštění bývalého starosty Brna-Žabovřesk Aleše Kvapila a jeho kolegy Radovana Novotného na kauci z vazby.

Oba jsou stíháni za korupci.

Požadovali prý čtyřmilionový úplatek za to, že stavební firma získá pro svůj projekt příslušné povolení. Několik týdnů jsou ve vazbě. Státní zastupitelství nebude komentovat, zda odvolání podá či nikoli, řekl jeho mluvčí Hynek Olma. 

Okresní soud Brno-venkov 8. dubna rozhodl, že Kvapil by mohl být propuštěn na čtyřmilionovou a Novotný na dvoumilionovou kauci. Státní zástupce se proti tomu může odvolat. Pokud tak učiní, bude se jeho námitkami zabývat Krajský soud Brno. 

Olma sice neuvedl, co zastupitelství učiní, podle zdrojů blízkých vyšetřování se ale neodvolá. V tomto případě by pak rozhodnutí okresního soudu v pátek nabylo právní moci. "Následné propuštění by však nebylo otázkou pár hodin. Obvykle dojednání všech formalit i s uhrazením částky trvá několik dní," řekl mluvčí okresního soudu Michal Hoskovec. 

Kvapil coby starosta a Novotný jako bývalý tajemník největší brněnské městské části Brno-střed podle neoficiálních informací chtěli čtyřmilionový úplatek za to, že získají potřebné povolení pro stavební projekt v městské části Žabovřesky. Oba muži patřili k vlivným členům brněnské ODS. Po propuknutí kauzy je ale strana vyloučila. 

Muži jsou vazebně stíháni. Proti tomu si podali stížnost. Brněnský krajský soud ji ale před časem zamítl a ponechal je za mřížemi, aby se nemohli kvůli hrozícím vysokým trestům vyhýbat trestnímu řízení. Okresní soud následně povolil propuštění na kauci. 

V souvislosti s kauzou byl Kvapilovi obstaven majetek. Exstarosta s ním tedy nemůže nakládat. Podal si proti tomu stížnost. Krajský soud v Brně ji projedná 22. dubna v neveřejném řízení, řekla jeho mluvčí Miroslava Sedláčková.

Tagy: soud ODS korupce kauce Novotný kvapil

Zdroje: ČTK