ODS má ze stran nejvíc zastupitelů, přesto prohrála

- Aktuality autor: Jakub Procházka

V letošních komunálních volbách podle očekávání nejvíce uspěla místní sdružení nezávislých kandidátů, získala přes polovinu z celkových 62.178 rozdělovaných zastupitelských mandátů. Z velkých politických stran na počet mandátů vyhrála ODS, na procenta hlasů ČSSD.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Zisk necelých 18,83 procent hlasů a 5181 zastupitelských křesel je ale pro občanské demokraty fakticky prohrou. 

ČSSD volilo více lidí, má ale méně mandátů

Více hlasů, ale méně mandátů získala ČSSD, která dokázala ODS sebrat vítězství v mnoha velkých městech. Sociální demokraty, kteří obsadili 4633 křesel, volilo 19,72 procenta lidí. Na třetí příčce mezi stranami v počtu mandátů se umístila KDU-ČSL, v porovnání s předchozími obecními volbami o zhruba 1300 zastupitelů přišla. Nyní jich získala 3897. 

Voleb se zúčastnilo 48,5 procenta voličů a účast tak je rekordně vysoká. Kompletní výsledky voleb byly k dispozici na volebním serveru Českého statistického úřadu až těsně před 07:00, tedy téměř 17 hodin po uzavření volebních místností. 

ODS ztratila ve velkých městech

Zisk zastupitelského mandátu je závislý na počtu voličů v obci, ve větších městech tak k dosažení místa v zastupitelstvu bylo potřeba více hlasů. Lidovcům proto k jejich mandátům stačilo například méně procent hlasů než KSČM k jejich 3252 zastupitelům. KSČM k tomu potřebovala 9,59 procenta hlasů, lidovcům k jejich vyššímu zisku stačilo šest procent hlasů. 

Pokud by byly sledovány jen procentuální výsledky známých stran, byla by nejúspěšnější stranou voleb sociální demokracie, ODS by skončila na druhém místě. Její výsledky se výrazně snížily především ve velkých městech. V Praze podlehla své partnerce na vládní úrovni TOP 09. V roce 2006 ODS na radnicích reprezentovalo 7113 lidí, nyní je to o téměř 2000 méně. Sociálním demokratům naopak zhruba 270 zastupitelů přibylo. 

Ze 24 statutárních měst ovládla ODS jen čtyři

V tomto ohledu uspěly i Věci veřejné, které posílily skoro o 300 zastupitelů, a zejména loni založená TOP 09 - při své premiéře v komunálních volbách obsadila místa 1580 zastupitelů. Tisícovku zastupitelů navíc získali nezávislí kandidáti a jejich sdružení, komunisté přibližně 1100 mandátů ztratili. 

Ze 24 statutárních měst vyhrála ODS v roce 2006 v 21, letos jen ve čtyřech. ČSSD má nyní nejsilnější pozici na 13 magistrátech, TOP 09 bude kromě Prahy mít hlavní slovo i ve Zlíně. Ve čtyřech městech vyhrály jiné strany či hnutí. Co budou tyto výsledky znamenat pro reálné vládnutí ve městech v příštích letech, to ukážou až začínající povolební vyjednávání.

 Zisk jednotlivých stran (v procentech hlasů):

ČSSD                        19,68    (% hlasů)

ODS                             18,78

Sdružení NK                12,02

KSČM                          9,56

TOP 09                        9,46

KDU-ČSL                     5,47

VV                                 2,93

SZ                                  1,65

Tagy: ODS oslabení

Zdroje: ČTK