Dnes je pondělí 5. prosince 2022., Svátek má Jitka
Počasí dnes 5°C Občasný déšť

Odhad zkušeného pozorovatele: Dalík se rozbrečí a začne zpívat

Odhad zkušeného pozorovatele: Dalík se rozbrečí a začne zpívat
Marek Dalík | zdroj: Mediafax

Marek Dalík byl obviněn z podvodu. Podle šéfredaktora serveru Česká pozice Ištvána Léka prozatím, neboť je možné, že ještě dojde k překvalifikaci, a následně k tomu, že Dalík do průšvihu stáhne i Mirka Topolánka nebo Martina Bartáka. K tomu má posloužit vazba, do které jej státní zástupkyně Lenka Bradáčová chce uvrhnout.

Jediná možnost, jak Dalíka dostat do vazby, je nejspíš obava z útěku ze země, kterou konec konců Dalík v minulosti vyhrožoval. I bývalí policisté z protikorupčního útvaru prý totiž přiznávají, že důkazy, které na Dalíka jsou, na vazbu nejspíš nebudou stačit. Jenže nálada veřejnosti je dnes taková, že pokud by soudce na vazbu nakonec kývl, nemohl by se tomu divit nejspíš ani věhlasný Dalíkův advokát Tomáš Sokol. Dá se tedy očekávat, že někdejší pravá ruka premiéra Topolánka na svobodu neodejde.

"Půjde-li Dalík do vazby, vzhledem k jeho nátuře hrozí, že se – obrazně řečeno – po několika dnech rozbrečí a začne „zpívat“. Pak se může vyplnit sen mnoha lidí, kteří si přejí, aby Dalíka do vězení následoval i jeho nejlepší přítel Topolánek či bývalý náměstek ministra obrany Martin Barták,“ píše Léko, který dříve dvanáct let působil jako šéfredaktor časopisu Euro.

Pokud se prý prokáže, že lobbista Dalík mohl ovlivnit jednání o armádních zakázkách, bude zřejmé i to, že k tomu od někoho z vysoce postavených státních úředníků musel dostat posvěcení. V tom případě by se ze strany Topolánka nebo Bartáka mohlo zcela reálně jednat o spolupachatelství. 

Zdroje: