Dnes je pátek 3. února 2023., Svátek má Blažej
Počasí dnes 1°C Občasný déšť se sněhem

Ode dneška povinně s respirátorem. Vláda bude jednat o dalším zpřísnění opatření

Ode dneška povinně s respirátorem. Vláda bude jednat o dalším zpřísnění opatření
Češi starší 15 let musí ode dneška na frekventovaných místech nosit respirátor. | zdroj: Profimedia

Češi starší 15 let musí ode dneška na frekventovaných místech nosit respirátor. Povinný je v obchodech či v prostředcích hromadné dopravy nebo na letištích.

Lidé je musí nosit také ve zdravotnických zařízeních, kde se poskytuje ambulantní péče či v autech, pokud v nich nepojedou členové jedné domácnosti. Použít lze podle mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví i obdobné zakrytí s filtrační účinností alespoň 95 procent nebo dvě jednorázové zdravotnické roušky přes sebe.

Ministerstvo zdravotnictví chce nařízením nosit respirátory třídy FFP2 nebo KN95 případně zdvojené roušky zvýšit ochranu před koronavirem, který se v Česku nyní šíří v nakažlivější britské variantě. Podomácky vyrobenou látkovou roušku lze nosit v ostatních budovách a venku ještě do konce února, od března už i tam bude nutné nosit jen chirurgickou či respirátor.

U respirátorů a roušek přitom podle ministerstva nezáleží na tom, zda je vyrobena z nano-materiálu či nikoliv, ale jakou normu výrobek naplňuje. Označení FFP2, KN95 je u respirátorů zárukou až 95procentní filtrační účinnosti, uvedlo ministerstvo. Dvě jednorázové roušky doporučuje nosit jen na přechodnou dobu, než si lidé respirátor pořídí.

Účinnost zdvojení zdravotnických roušek část odborníků zpochybňuje. Upozorňují, že americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) jako vhodnější variantu ochrany dýchacích cest před koronavirem doporučuje přes lékařskou ústenku natáhnout látkovou roušku. Odborníci také varovali, že zdvojením roušek se sníží jejich průchodnost a vzduch s virovou nákazou je může obcházet.

Děti od dvou do 15 let nemusí nosit respirátor, protože pro ně podle ministra zdravotnictví Jana Blatného nejsou dostupné. Nemohou ale používat dál podomácky vyrobenou roušku, musí to být nejméně zdravotnická obličejová maska nebo jiná s vyšší ochranou, například nanoroušky. Výjimky platí podobné jako u dřívější povinnosti nošení jakéhokoliv zakrytí dýchacích cest. Zakrytý nos a ústa nemusí mít například děti do dvou let nebo ve školce.

Další jednání vlády

Vláda ve středu nerozhodla o případném zpřísnění opatření proti šíření koronavirové epidemie. Večerní zasedání po dvou hodinách ukončila. V jednání bude pokračovat dnes od 18 hodin. Novinářům to řekl mluvčí kabinetu Vladimír Vořechovský. Vicepremiér Jan Hamáček ČTK sdělil, že se vláda shodla na rozsahu opatření a představí je opozici. „Bez závěru, budeme pokračovat zítra. Máme shodu na rozsahu opatření, během zítřka (ve čtvrtek) resorty zpracují finální texty, které představíme opozici,“ uvedl Hamáček.

Podobu opatření mají připravit resorty zdravotnictví či vnitra. Kabinet by o zpřísnění mohl rozhodovat ale až poté, co bude vědět, zda bude pokračovat nouzový stav, upřesnil mluvčí vlády. Na stav nouze jsou některá opatření navázána, a to třeba omezení pohybu.

Vláda se shodla na tom, že bude Sněmovnu žádat o prodloužení nouzového stavu o měsíc, tedy do konce března. Stav nouze měl skončit o víkendu. Navázat pak měl případně stav pandemické pohotovosti podle nového pandemického zákona. Normu bude ještě projednávat Sněmovna a k podpisu ji dostane prezident.

Podle dosavadních informací ze středečních jednání členů vlády s opozicí, odboráři a zaměstnavateli by se mohly v Česku uzavřít mateřské školy. Dál by fungovala jen zařízení pro děti zdravotníků a pracovníků záchranného systému. Do škol by měli přestat chodit také žáci prvních a druhých tříd základních škol. Kabinet zvažuje také omezení pohybu mezi kraji či do určité vzdálenosti od bydliště. Zavřít by mohly také některé obchody, které dosud měly otevřeno.

Kabinet měl začít jednat původně ve 20 hodin. Zasedání začalo o 90 minut později. Ministr zdravotnictví Jan Blatný byl v Senátu. Po dvou hodinách zhruba ve 23:30 vláda své jednání ukončila.

Zdroje: