Odborníci zpochybnili maturitní testy. Je v nich prý mnoho chyb

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Odborníci kolem spolku Eduin prověřili maturitní testy a našli mnoho chyb. Ve středu - jen krátce po oznámení výsledků státních maturit - uvedli, že otázky jsou nejednoznačné a neověřují to, co by měl maturant znát.

Podle analýzy ministerstva školství jsou ale chybné jen čtyři otázky. U maturit propadlo 19,5 procenta studentů, spolu s nepřipuštěnými k maturitě je celková neúspěšnost žáků 29,2 procenta. 

Více správných odpovědí, případně žádná

Například v lehčím testu z češtiny našli odborníci devět úloh, které podle nich neodpovídají takzvanému katalogu požadavků. "Úloha měla v nabídce více správných odpovědí, případně neměla v nabídce správnou odpověď žádnou," vysvětlil závady tým složený třeba z Ondřeje Hausenblase z Pedagogické fakulty UK nebo Oldřicha Botlíka ze společnosti Kalibro, která provádí testování znalostí. K těmto úlohám by prý centrum pro přípravu maturit Cermat nemělo přihlížet při vyhodnocování výsledků testů. 

V pořádku prý ale není ani test z matematiky, kde podle odborníků nejsou v pořádku dvě úlohy. "Vůbec se neověřovala schopnost žáků matematizovat reálné situace," namítají kantoři a lidé z Kalibra. V testu naopak nebyla téměř žádná stereometrie. 

Spolek Eduin vystupuje proti maturitám dlouhodobě, kritizuje jejich přílišnou administrativní a finanční náročnost. 

Čtrnáct let příprav, náklady téměř 700 milionů

Státní maturity byly letos spuštěny po 14 letech příprav, přišly celkem na 680 milionů korun. "Dnes má maturitu až 36 procent Čechů, v průběhu patnácti let se tak stala úplně něčím jiným, než jaký byl její původní záměr. Je nutné opět vrátit maturitě váhu," zastává se jednotných zkoušek ministr školství Josef Dobeš (VV).

Do příštího roku chce proto na maturitách změnit jen to, že písemné zkoušky budou předcházet ústním. V budoucnu by ale měla být maturita elektronická a povinným předmětem by měla být matematika. 

Zatímco nyní neuspělo celkem 29,2 procenta, v minulých letech to bylo jen 15 procent. Nové maturity také odhalily některé školy, kde propadlo až 70 procent studentů.

Tagy: maturita statni dobes testy

Zdroje: ČTK