Odboráři informují: Protivládní demonstrace bude v sobotu

- Aktuality autor: red

Zástupci Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS), Asociace samostatných odborů a iniciativy ProAlt na dnešní tiskové konferenci budou informovat o přípravách na demonstraci svolanou na sobotu 21. května do Prahy na Václavské náměstí.

Odboráři zde budou protestovat proti chystaným vládním reformám. ČMKOS dnes také představí svou nejnovější analýzu daňové reformy.

Odbory požadují, aby vláda stáhla a přepracovala své návrhy sociální a zdravotnické reformy. Podle nich jsou špatné a nepříznivě by dopadly na většinu lidí. Pokud se normy nezmění, nechtějí o nich odboráři ani jednat se zástupci vlády a zaměstnavatelů na tripartitě 20. května.

Na sociální reformě odborářům vadí například to, že by se vyplácení dávek a podpor mělo převést z obcí na úřady práce. Tvrdí, že se zhorší dostupnost. Kritizují i záměr zavést takzvané sociální karty. Na ně by stát vyplácel sociální dávky, podpory a příspěvky, sloužit by měly i jako karty platební. Odboráři nesouhlasí také se změnami příspěvků na pomůcky a dopravu pro postižené, podle nich handicapovaní přijdou o peníze.

Pozván je i Nečas

Zdravotnická reforma by měla mimo jiné stanovit, na co by lidé měli mít nárok ze zdravotního pojištění. Odborům vadí, že standard a nadstandard ale zákon přesně nedefinuje. Podle šéfky zdravotnických odborů Dagmar Žitníkové hrozí, že lepší péči dostane jen ten, kdo si ji zaplatí. Reformní návrhy prý omezují také volbu lékaře či zařízení, kde by lidé chtěli být ošetřeni. Podle ministerstva mají chystané normy naopak postavení a práva pacientů posílit. Odbory kritizují i plánované rušení akutních lůžek v nemocnicích.

Ministerstvo financí plánuje v rámci daňové reformy zrušit zhruba čtvrtinu z celkových 118 výjimek, přičemž tento krok by měl po uskutečnění všech změn do rozpočtu přinést celkem zhruba 15 miliard korun. Jednou z výjimek, která by podle MF měla být zrušena, je zdanění režijních jízdenek. Kvůli tomuto návrh a také kvůli plánované omezení dotací na regionální osobní dopravu plánované omezení dotací na regionální osobní dopravu začalo Odborové sdružení železničářů připravovat stávku.

Kolik lidí by na demonstraci 21. května, den po tripartitě, mohlo dorazit, nechtěl šéf ČMKOS Jaroslav Zavadil zatím odhadovat. Na své protestní shromáždění proti reformám pozvali odboráři i premiéra Petra Nečase (ODS), aby účastníkům vysvětlil reformní záměry. Předseda vlády se k nabídce nevyjádřil. Podle svého mluvčího Jana Osúcha není v úřadě a má omezený program kvůli operaci oka, kterou podstoupil.

Tagy: stávka demonstrace odbory

Zdroje: ČTK