Dnes je neděle 22. května 2022., Svátek má Emil
Počasí dnes 12°C Polojasno

Od pondělí má v Česku vydatně sněžit. Přijde slíbená kalamita?

Od pondělí má v Česku vydatně sněžit. Přijde slíbená kalamita?
zdroj: Mediafax

Zataženo, sněžení. Taková je předpověď českých meteorologů pro příští pondělí. Podle numerických modelů to dokonce vypadá, že by tlaková níže od jihu mohla do Česka přinést trvalé a velmi vydatné srážky. Napadnout by tak mohlo několik desítek centimetrů sněhu, a to i v nížinách.

Podle webu Českého hydrometeorologického ústavu má být první den příštího týdne zataženo s trvalým sněžením, jen na východě by mohlo jít o mrznoucí déšť, při kterém se na zemi tvoří nebezpečná ledovka. Meteorologové už varovali před tvorbou sněhových jazyků a závějí.

Srážkové úhrny ještě přesně předpovědět neumějí, ale data z různých numerických modelů napovídají, že bude zejména v Čechách silně sněžit. Teploty navíc nestoupnou nad bod mrazu, sníh by se tak měl držet i v nejnižších polohách. V noci klesne rtuť teploměru na minus dva až minus šest. Přes den bude slabě pod nulou.

Čtvrt metru sněhu v Praze?

Podle posledního výstupu amerického GFS (Global Forecast System) spadne například v Praze-Ruzyni v pondělí během 24 hodin 20 milimetrů srážek, což může představovat zhruba 20-30 centimetrů sněhu.

Sněžit by mělo na celém území, na východní Moravě ale může jít o mrznoucí srážky, a tak by ji mohla postihnout namísto sněhové kalamita ledová.

V dalších dnech by pak mělo být podobně, i když trvalé srážky se změní na občasné. Zimní počasí by mělo vydržet. Noční teploty se budou podle aktuální předpovědi příští týden pohybovat mezi minus třemi a minus osmi, při vyjasnění na sněhové pokrývce mohou spadnout pod minus 10, nejvyšší denní vystoupí na minus 4 až 0. Na západě republiky bude zřejmě chladněji než na východě země.