Aktualizováno: Obětí útoku hnutí Hamás v Izraeli je i český občan
Obětí teroristického útoku radikálního hnutí Hamás na Izrael je i český občan. Serveru Novinky.cz dnes informaci potvrdil mluvčí ministerstva zahraničí Daniel Drake. Dvaadvacetiletý muž podle webu zahynul při útoku v kibucu Nirim.
„Můžeme potvrdit, že mezi oběťmi teroristického útoku Hamásu byl i 22letý Čecho-Izraelec, který byl v Izraeli na návštěvě přítelkyně,“ sdělil webu Drake.
„Oran Elfasi se zasazoval o mír, chtěl trávit čas se svou přítelkyní a rozhodně nechtěl, aby v Izraeli nebo Gaze umírali civilisté. Upřímnou soustrast rodině tohoto česko-izraelského mladíka. Jeho příběh budiž další z připomínek, proč je třeba s terorismem bojovat,“ uvedlo ministerstvo zahraničí.
Oran Elfasi se zasazoval o mír, chtěl trávit čas se svou přítelkyní a rozhodně nechtěl, aby v Izraeli nebo Gaze umírali civilisté. Upřímnou soustrast rodině tohoto česko-izraelského mladíka. Jeho příběh budiž další z připomínek, proč je třeba s terorismem bojovat. pic.twitter.com/oBtaITbd5q
— Ministerstvo zahraničních věcí (@mzvcr) October 18, 2023
Soustrast pozůstalým vyjádřil na téže síti také premiér Petr Fiala (ODS). „Zpráva, že při útoku teroristické organizace Hamás na Izrael zemřel i český občan, mne hluboce zasáhla. Teroru se musíme postavit a bojovat s ním,“ napsal.
Zpráva, že při útoku teroristické organizace Hamás na Izrael zemřel i český občan, mne hluboce zasáhla. Teroru se musíme postavit a bojovat s ním.
— Petr Fiala (@P_Fiala) October 18, 2023
Upřímnou soustrast pozůstalým.
Velvyslankyně ČR v Tel Avivu Veronika Kuchyňová Šmigolová řekla České televizi, že Elfasi v Izraeli trvale žil, za přítelkyní byl pouze na návštěvě v jejím domě, kde je teroristé z Hamásu přepadli. „Měli ho zastřelit střelou přímo přes okno,“ uvedla. Trvalo víc než týden, než se zjistilo, že je Elfasi i českým občanem. Byl na seznamu pohřešovaných izraelských občanů.
Příbuzní muže pocházeli z Ostravy. „Podle toho, co jsme dohledali, prababička s pradědečkem pocházeli z Ostravy. Babička i matka se už narodily v Izraeli, ale všichni měli vztah k České republice, měli české občanství. O dalších pohřešovaných Češích v Izraeli ambasáda informace nemá.
Při nedávném vpádu bojovníků palestinského hnutí Hamás do Izraele a následném izraelském ostřelování Pásma Gazy přišli o život i občané dalších zemí, například Spojených států, Francie, Británie, Argentiny, Brazílie nebo Thajska.
Útok Hamásu ze 7. října si podle dnešních slov izraelského premiéra Benjamina Netanjahua vyžádal životy „1400 Izraelců, možná více“. Stovky ozbrojenců Hamásu v izraelském pohraničí vraždily civilisty, včetně žen a dětí, zatímco z Gazy Hamás na Izrael vypálil několik tisíc raket. Na dvě stě lidí unesl Hamás do Gazy jako rukojmí a několik tisíc dalších osob zranil.
Při odvetném izraelském bombardování palestinského Pásma Gazy zemřelo 3300 lidí, uvedla dnes palestinská ministryně zdravotnictví Maj Kajlová. Zároveň upozornila na akutní nedostatek léků v nemocnicích v Pásmu Gazy a zhoršující se humanitární krizi v této oblasti, kde na území menším než Praha žijí přes dva miliony lidí.
Kurzy
Finance
Kurzovní lístek: 21.11.2024 Exchange s.r.o.
EUR | 25,200 | 25,320 |
USD | 24,020 | 24,200 |