Obama vyzval Netanjahua ke vstřícnosti k Palestincům

- Aktuality autor: red

Ke krokům, které by posílily důvěru a napomohly nastartování izraelsko-palestinských rozhovorů, vyzval americký prezident Barack Obama izraelského premiéra Benjamina Netanjahua.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Stalo se to při jejich úterní schůzce ve Washingtonu. K setkání, které Obama označil za "zdvořilé a otevřené", se až ve středu vyjádřil Bílý dům. 

Jeho mluvčí Robert Gibbs zároveň přiznal, že mezi Izraelem a USA přetrvávají rozpory, přičemž američtí činitelé se prý snažili "dosáhnout vyjasnění" izraelského plánu na další rozšiřování židovské výstavby ve východním Jeruzalémě. Přeloženo do češtiny: Američané chtějí donutit Izrael, aby výstavbu zastavil.

Úterní setkání Obamy s Netanjahuem bylo jejich první od roztržky, která zkomplikovala vztahy mezi oběma spojenci poté, co Izrael před dvěma týdny - zrovna v době návštěvy amerického viceprezidenta Joea Bidena - zveřejnil plán stavby dalších 1600 bytů ve východním Jeruzalémě. 

Podle nejmenovaného amerického činitele, kterého citovala agentura AFP, se Netanjahu v úterý večer sešel s Obamou nadvakrát. Po první schůzce v Bílém domě, která trvala 90 minut, prý Netanjahu prohlásil, že se musí setkat se svými spolupracovníky. Poté údajně vyjádřil přání setkat se znovu s americkým prezidentem. Uskutečnila se prý tedy druhá schůzka obou státníků, která trvala 35 minut. 

Agentury označují za velmi neobvyklý fakt, že Obama se svým návštěvníkem nepředstoupil před kamery. O několik hodin později bylo v Jeruzalémě vydáno oficiální prohlášení s ujištěním, že setkání Obamy s Netanjahuem se uskutečnilo v "dobré atmosféře", napsala AFP. 

Návazně na setkání s Netanjahuem za zavřenými dveřmi Obama hovořil prostřednictvím videokonference o blízkovýchodní otázce a Íránu se svým francouzským protějškem Nicolasem Sarkozym, německou kancléřkou Angelou Merkelovou a britským premiérem Gordonem Brownem, oznámil mluvčí Gibbs. 

Palestinci tvrdí, že Netanjahuova politika brzdí mírový proces a také Obama minulý týden řekl, že schválení plánu nové výstavby ve východním Jeruzalémě mírovému procesu neprospěje. 

Netanjahu ale v pondělí zdůraznil právo Izraele na výstavbu v Jeruzalémě. V projevu na zasedání Americko-izraelského výboru pro veřejné záležitosti (AIPAC) ve Washingtonu argumentoval při tom tvrzením, že Jeruzalém není "osada", nýbrž hlavní město židovského státu a židovský lid je budoval 3000 let. 

V úterý pak Netanjahu ve Washingtonu varoval, že požadavky Palestinců na zmrazení výstavby v Jeruzalémě by mohly odsunout blízkovýchodní mírová jednání. "Nesmíme se nechat chytit do pasti nelogických požadavků," řekl Netanjahu. "To by mohlo odložit mírové rozhovory o další rok." 

Předtím se izraelský premiér setkal s předáky Kongresu, mezi nimiž byla i předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová. "My v Kongresu stojíme na straně Izraele," řekla. 

Tagy: obama washington Netanjahu

Zdroje: ČTK