Fischer žádá ODS a ČSSD o návrhy, jak vládnout po odchodu SZ

- Aktuality autor: red

Premiér Jan Fischer ve středu požádal předsedy ODS a ČSSD Mirka Topolánka a Jiřího Paroubka o návrhy jak postupovat poté, co Strana zelených (SZ) přestala jeho kabinet podporovat.

Jan Fischer má zájem na takovém společném řešení, které zajistí racionální dokončení funkčního období vlády, informoval vládní mluvčí Roman Prorok. Na šéfy občanských a sociálních demokratů se podle něj předseda vlády obrátil dopisem. 

"Strana zelených 23. března jednostranně odstoupila od podpory vlády, čímž fakticky vypověděla politickou dohodu z dubna 2009, na jejímž základě vznikl současný kabinet," stojí v prohlášení. Vzhledem k tomu, že se v následujících dvou dnech zúčastní summitu EU v Bruselu, očekává podle mluvčího premiér případné návrhy politických lídrů počátkem příštího týdne. 

Strana zelených se v úterý rozhodla, že přestane podporovat Fischerovu vládu poté, co premiér po rezignaci Jana Dusíka pověřil řízením ministerstva životního prostředí ministra zemědělství Jakuba Šebestu. Podle zelených je to rozhodnutí v intencích rčení "kozel zahradníkem", protože kroky Šebesty mířily často proti ekologii a zájmům MŽP.

Dusík podal demisi kvůli sporům o podmínky modernizace elektrárny Prunéřov II. SZ se původně na formování přechodného úřednického kabinetu podílela, jejím posledním zástupcem ve vládě je nyní ministr pro lidská práva Michael Kocáb. Podle zelených by měl rovněž kabinet opustit.

Kocáb ale uvedl, že zatím neodejde. Ministr se obává, že by jeho demise mohla dále destabilizovat politickou situaci v zemi. O personálních změnách ve vládě by podle něj měla rozhodnout schůzka ODS, ČSSD a zelených s premiérem. Takové jednání požaduje i ODS. Zelení jej ale odmítají a nadále vyzývají Kocába k odchodu.

Topolánek ještě před Fischerovým prohlášením řekl, že je připraven s premiérem jednat. K možnosti dohody je ale skeptický. "Po bezprecedentním kroku jmenování Šebesty na post ministra životního prostředí se trochu obávám, po všech těch porušeních dohod, které byly učiněny v úvodu vytváření této překlenovací vlády, jestli takové jednání bude mít smysl," uvedl. Po rozhodnutí zelených opustit úřad ministra životního prostředí by měla o vedení resortu rozhodnout ODS, míní Topolánek.

Tagy: ČSSD Vláda ODS premiér fischer

Zdroje: ČTK