Obama vyzval Kongres k odblokování výdajů, rozpočtový pat trvá

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Americký prezident Barack Obama vyzval republikány ovládanou Sněmovnu reprezentantů, aby hlasovala o zákonu, který umožní vládě ukončit současný nouzový režim. Zatímco podle Obamy by hlasování mohlo skončit úspěchem pro vládu, republikánský šéf sněmovny John Boehner na konci prvního týdne rozpočtové krize požaduje za odblokování financí pro federální úřady od demokratů ústupky. Obě strany se dnes nepřiblížily shodě ani v otázce zvýšení dluhového stropu, které je pro Washington ještě zásadnější.

Obama při projevu

Obama při projevu,zdroj: Profimedia.cz

"Mám velmi silné tušení, že existuje dostatek hlasů (pro návrh zákona). Uspořádejte hlasování...Uvidíme, co se stane," prohlásil Obama na adresu dolní komory Kongresu při dnešní návštěvě Federální agentury pro řešení krizových situací (FEMA).

Stejně jako statisíce dalších federálních zaměstnanců byli i lidé z FEMA v prvních říjnových dnech na nucené dovolené, než byli někteří z nich kvůli hrozbě tropické bouře Karen povoláni do práce. Právě na této agentuře se Obama sněmovně snažil ukázat, v jak nouzovém režimu vládní zaměstnanci pracují - sotva riziko úderu bouře v neděli pominulo, zamířili krizoví pracovníci opět domů a mimo službu je nyní 86 procent zaměstnanců této důležité agentury.

Republikáni, které podle průzkumů viní z vyvolání současné rozpočtové krize nejvíce Američanů, však nehodlají schválit návrh zákona o vládních výdajích bez dosažení ústupků z Obamovy strany. Šéf sněmovny Boehner prohlásil, že republikáni vymění podporu vládních výdajů či zvýšení dluhového stropu za změny ve zdravotnické reformě či závazky ke snižování vládních výdajů a daní. To však demokraté stále nechtějí připustit. "Prezidentův odmítavý přístup k vyjednávání poškozuje naši ekonomiku a vystavuje naši zemi riziku," řekl na začátku dnešního jednání sněmovny Boehner.

Napětí ve Washingtonu přitom stoupá s přibližujícím se 17. říjnem, k němuž je podle ministerstva financí nutné zvýšit dluhový strop, aby země byla schopna nadále hradit své závazky. Bílý dům dnes oznámil, že prezident podporuje návrh demokratických senátorů na zvýšení stropu umožňujícího USA fungovat další rok, republikáni však na tento návrh dosud odmítají kývnout.

Spojené státy se kvůli rozpočtové krizi ocitají i pod tlakem zvenčí. Čína jako největší věřitel americké vlády dnes Washingtonu vzkázala, aby odvrátil krizi a zajistil bezpečnost čínských investic.

Američané dluhový strop naposledy zvýšili v létě 2011, a to na současných 16,7 bilionu dolarů (314 bilionů Kč). Vláda tohoto stropu dosáhne již příští čtvrtek a nebude si poté dále moci půjčovat. Naději přitom americké ekonomice dává právě pohled do roku 2011, kdy se zákonodárci na zvyšování stropu dluhů dohodli až poslední možný den.

Tagy: USA nouzový stav rozpočtový pat

Zdroje: ČTK