Obama bude nerozhodnuté kongresmany přesvědčovat o nutnosti zásahu proti Sýrii

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Americký prezident Barack Obama přednese v noci ze dneška na středu projev o situaci v Sýrii, kterým chce přesvědčit americkou veřejnost i nerozhodnuté kongresmany o nutnosti vojenského zásahu proti režimu Bašára Asada. Američané jsou podle posledních průzkumů k úderu cílenému proti syrským chemickým zbraním spíše skeptičtí. 

Protesty proti útoku na Sýrii

Protesty proti útoku na Sýrii,zdroj: Profimedia.cz

Obama vytáhl k velké mediální ofenzivě krátce předtím, než by měly o syrském zásahu hlasovat obě komory Kongresu. V noci na dnešek dal americkým televizním stanicím rozhovory, v nichž se pokusil diváky přesvědčit o tom, že Asadovy chemické zbraně ohrožují i ty Američany, kterým se zdá Blízký východ vzdálený. Veřejnost v USA se ale dosud podle průzkumů stavěla k možnému zásahu skepticky, většinu národa nedokázaly přesvědčit ani důkazy amerických tajných služeb o použití nervového plynu sarin. 

Kromě veřejnosti chce Obama získat na svou stranu také většinu kongresmanů. Těsně před projevem se sejde s demokratickými senátory, kteří jsou v názorech na schválení zásahu rozděleni. V Senátu má přitom Obama podle analytiků větší šanci získat souhlas pro vojenskou akci než ve Sněmovně reprezentantů, kde se očekává těsnější hlasování. Podle průzkumu agentury AP byla v pondělí téměř polovina z 433 členů sněmovny nerozhodnutá, jak bude hlasovat.

Tagy: prezidentův projev nepokoje v Sýrii

Zdroje: ČTK