Dnes je pátek 1. března 2024., Svátek má Bedřich
Počasí dnes 12°C Občasný déšť

O platovou třídu níž. Prostějov roky chybně platil úředníkům

O platovou třídu níž. Prostějov roky chybně platil úředníkům
Zasedání prostějovského zastupitelstva. Ilustrační snímek | zdroj: Profimedia

Vedení prostějovského magistrátu má zaděláno na velký problém. Desítkám úředníků totiž magistrát platili sedm let nižší plat, než na jaký měli nárok podle platných předpisů. Problém se týká hned tří odborů. Opozice vyzývá primátorku Prostějova k odvolání zodpovědného tajemníka.

Na problém s platy upozorňovali úředníci prostějovského stavebního úřadu už několikrát. Odpovědí jim bylo, že nemají nárok. Loni si ovšem právník Stavebního úřadu Radoslav Strouhal vyžádal stanoviska ministerstva práce a sociálních věcí a Státního úřadu inspekce práce a odpovědí mu pokaždé bylo, že nárok na vyšší třídu má.

Když si byl Strouhal jistý, šel do boje s vlastním zaměstnavatelem. "V listopadu 2016 jsem se na poradě stavebního úřadu s tajemníkem zcela otevřeně vyjádřil, že je porušován zákon," vysvětlil Strouhal, který na radnici už bude stejně končit.

Poukázala na nepravost, musela "na kobereček"

Po jeho tlaku se dočkal zvýšení platové třídy a dostal i zaplaceny rozdíly v platech za roky, kdy už částky nebyly promlčeny. Jeho kolegové se však nedočkali ani toho. Proti postupu se ozvala předsedkyně odborové organizace Věra Netušilová. Svého sice dosáhla a úředníci se k části penězům dostali, stihla ji však pomsta nadřízených.

"Tajemník magistrátu rozhodl o změně organizace práce na stavebním úřadě a jednotlivé pracovní činnosti budou nově přerozděleny tak, že někteří pracovníci budou nadále vykonávat stejné pracovní činnosti jako doposud a budou tedy zařazeni do 10. platové třídy a některým pracovníkům bude přidělován pouze výkon jednotlivých agend stavebního úřadu a tito budou zařazeni do 9. platové třídy," popsala Netušilová, jak přišla o kvalifikovanou práci a byla přeřazena zpět o třídu níž.

Paradoxní na celé situaci je, že právě ona je jedna z mála zaměstnanců odboru s vysokoškolským vzděláním. O práci odpovídající její kvalifikaci přišla, zatímco její kolegové se středoškolským vzděláním dostali výjimku, aby ji mohli vykonávat a tím pádem i pobírat vyšší odměnu.

Se situací se odborářka nesmířila a podala stížnost primátorce pro možnou diskriminaci. "Druhý den po podání stížnosti primátorce si mě pozval tajemník na kobereček, kde mi půl hodiny bylo vyčítáno, co jsem si to dovolila a jakým nestandardním způsobem jsem hájila zájmy zaměstnanců," dodala Netušilová. Také ona na magistrátě končí.

Úředníci se bojí ozvat

Problém se však týká také pracovníků na oddělení matriky nebo obecním živnostenském úřadě. "Na radnici se o tom oficiálně nemluví, všichni se bojí ozvat. Ti, co do toho šli, tak s vědomím toho, že už tu stejně budou končit," vyjádřila se jedna z dotčených pracovnic.

"Nás nenaštvaly ani tak ty peníze, ale ta sprosťárna, co všechno si dovolí," dodala s tím, že jedné ze zaměstnankyň byla dokonce nabídnuta k podpisu dohoda o tom, že se vzdává vyšší platové třídy, přestože vykonává agendu, při níž na ni má nárok.

Nejde přitom o maličkost. Rozdíl mezi platovými třídami dělá u jednoho zaměstnance i dva a půl tisíce měsíčně. Za šest let platnosti nařízení vlády o katalogu prací ve veřejné správě tak byli někteří z nich okradeni jenom na platech o zhruba 180 tisíc. Kromě toho ale chybné určení platové třídy ovlivnilo i výpočet důchodců nebo nemocenských dávek.

Odvolejte tajemníka, žádá opozice

Opozice ovšem žádá vysvětlení a adekvátní trest pro viníka. Rozhodnutí o zařazení zaměstnanců do platových tříd podepisuje tajemník úřadu Lubomír Baláš, který kromě funkce na radnici vykonává také výdělečnou činnost v městské společnosti Vodovody a kanalizace. Tato firma přitom tají, za co Balášovi přiznává odměnu, která odpovídá částce 1300 korun za hodinu práce. K "vedlejšáku" přitom Baláš ani neměl platné povolení vedení města.

Klub zastupitelů Změna pro Prostějov poslal primátorce Aleně Raškové (ČSSD) pět konkrétních otázek a žádá jejich zodpovězení. "Svévolné porušování pravidel, zastrašování a šikanování zaměstnanců, kteří najdou odvahu na toto porušení upozornit je dle našeho názoru jednoznačným důvodem pro okamžité odvolání z funkce tajemníka," stojí v jejich prohlášení, které ve středu ráno zaslali zastupitelé Změny pro Prostějov radním a médiím.

S tím souhlasí i jejich kolegyně Hana Naiclerová (PRO 2016): "Doufám a věřím, že se zaměstnanci magistrátu spojí a podniknou vše pro boj za své peníze, na které mají právní nárok, a tajemník Baláš ponese plnou odpovědnost za způsobenou škodu městu."

Kauzu odmítá jakkoliv komentovat tisková mluvčí prostějovského magistrátu Jana Gáborová. "V tuto chvíli nemám žádné informace," uvedla Gáborová.

Zdroje:
Vlastní