Komentář: Komunisté se vracejí na radnice. Ti samí jako před revolucí
Relativizace minulého režimu? Ale kdeže, rovnou pomsta za porevoluční čtvrtstoletí. "Hlasy toho druhého Česka" dostávají čím dál větší podíl na moci.
Šovinistické postoje senátorky Baudyšové
Babiš se spojuje s komunisty. Nic překvapivého
Komunisté už nevadí, ale ani netáhnou. Zato lidovci jsou na vzestupu
Hokejista Volf se vrací do čela Kladna. S komunisty a ANO
V Prostějově se po komunálních volbách dostali na radnici komunisté. To není nic neobvyklého, děje se tak na řadě českých a moravských radnic a nikoli až po letošních volbách. V Prostějově se ovšem na radnici dostali komunisté, kteří byli komunisty již před rokem 1989. Ani to není nic neobvyklého, přestože má partaj i mladší členy, asi mezi jejími příslušníky nenajdeme moc těch, co byli za minulého režimu dospělí a ke straně se přidali až poté.
V Prostějově se ovšem na radnici dostali ti samí komunisté, kteří na téže radnici seděli už před rokem 1989.
Dvojka a trojka letošní kandidátky KSČM, Josef Augustin a Václav Šmíd, se zanedlouho stanou novými radními města Prostějova. Před rokem 1989 působili jako místopředsedové městského národního výboru, tady na obdobných pozicích. Archivy je usvědčují z toho, že v revoluční době žádali tvrdé postupy proti odpůrcům režimu. V zápisu tehdejšího jednání se uvádí, že Augustin a Šmíd vyjádřili "vážné rozhořčení" nad tím, s "jakou drzostí protispolečenské síly vnucují straně a společnosti podmínky, které se snaží v zájmu vlastních cílů využít k destabilizaci společnosti".
Lídr komunistů a pravděpodobný náměstek primátora Jaroslav Šlambor sice neseděl v národním výboru, ale zato byl – coby armádní instruktor parašutistů – v 70. a 80. letech agentem vojenské kontrarozvědky.
"Proč by mě mělo diskreditovat něco, co bylo součástí armády? To s sebou nesla doba," říká k tomu Šlambor.
"Je to normální vývoj. Máme demokracii," říká zase Václav Šmíd, bývalý a budoucí městský radní.
Je to normální vývoj
Právě – je to normální vývoj. Návrat komunistů na radnici – těch samých, co tam byli za totalitního režimu - je podobně jako volební úspěchy ANO, jehož rétorika stojí na relativizaci doby komunismu, kandidaturách bývalých estébáků a především razantní kritice polistopadového vývoje („25 let se jenom rozkrádalo“), nejen osobní pomstou těch, co byli odstavení od moci, jako Augustin či Šmíd, ale i výrazem frustrace těch, kterým se ve zmíněné porevoluční éře nedařilo.
Někteří měli jen přehnaná očekávání, jiní smůlu a jiní prostě neuspěli. I to je normální vývoj.
Tvrdí-li se dnes, v kruzích levicových intelektuálů zejména, že antikomunismus je zastydlý a 25 let po revoluci nemá smysl řešit minulý režim, minimálně existence lidí jako je Augustin a Šmíd dokazuje, že jde o omyl.
Tihle pánové nezapomněli vůbec nic. A jsou zpátky na koni. Protispolečenské síly by se měly začít mít na pozoru. A asi nejen v Prostějově.
Kurzy
Finance
Kurzovní lístek: 21.11.2024 Exchange s.r.o.
EUR | 25,200 | 25,320 |
USD | 24,020 | 24,200 |