Dnes je sobota 28. ledna 2023., Svátek má Otýlie
Počasí dnes -4°C Zataženo

Nové konflikty s Romy? Problémy eskalují v Havířově a Karviné

Nové konflikty s Romy? Problémy eskalují v Havířově a Karviné
zdroj: Mediafax

Šok jako při návštěvě Bronxu musí zažít neinformovaný návštěvník, který dnes zavítá do některých částí Havířova a Karviné. Místní komunita Romů dává starousedlíkům v poslední době tak zabrat, že policie urychleně stahuje své těžkooděnce ze severních Čech, kde ze stejných důvodů bránili několik měsíců klid a pořádek, právě do Slezska.

Obyvatelé obou dvou těchto měst jsou již zoufalí, pomoci od místních úřadů se ale dosud nedočkali. Proto si už prý museli najmout „bác komanda“, složená z cizinců ze zemí bývalého Sovětského svazu, která dostala rozkaz problémové oblasti romských ghett „etnicky vyčistit“. A to funguje.

Problémy v Karviné se podle svědectví místních lidí, které redakce ParlamentníchListů.cz získala buď přímo na místě nebo díky sociálním sítím, začaly někdy v polovině 90. let. Tehdy se do Karviné, zejména do jejího Nového Města, kde dříve bydlela spíše vyšší třída, začali ve velkém stěhovat nepřizpůsobiví občané z celého tehdejšího Československa. Většinou se jednalo o Romy ze Slovenska. „Právě tam, kolem úřadu práce, je to teď stále horší a horší. Je to bordel, čím dál větší bordel,“ popsala strašnou situaci panující ve značné části města zdejší obyvatelka Božena Páralová. Její slova potvrzují i suchá policejní čísla, podle kterých na Karvinsku za poslední rok stoupla kriminalita, včetně té nejnebezpečnější - násilné nebo dětské zločinnosti - o více než třetinu. Některé kdysi výstavní čtvrti Karviné tak dnes připomínají spíše ghetta.