Dnes je úterý 7. února 2023., Svátek má Veronika
Počasí dnes -9°C Polojasno

Netanjahu končí. Lídr izraelské opozice Jair Lapid oznámil, že sestavil vládní koalici

Netanjahu končí. Lídr izraelské opozice Jair Lapid oznámil, že sestavil vládní koalici
Dohodu o příští koaliční vládě ohlásil prezidentovi ve středu pozdě večer vůdce centristické strany Ješ Atid Jair Lapid | zdroj: Profimedia

Lídr izraelské opozice Jair Lapid oznámil prezidentovi Reuvenovi Rivlinovi, že se mu podařilo sestavit vládní koalici. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na prezidentskou kancelář. Dohoda znamená konec dvanáctiletého období Benjamina Netanjahua na postu izraelského premiéra.

Přišla jen krátce před koncem lhůty, kterou Netanjahuovi oponenti měli na vyjednávání o vládě, a podle agentury AP zabránila tomu, že by Izraeli hrozily páté parlamentní volby během pouhých dvou let. Ty poslední se konaly 23. března.

„Je pro mě ctí informovat vás, že se mi podařilo sestavit vládu,“ napsal Lapid v e-mailu prezidentovi. Bylo to asi 30 minut před vypršením lhůty, kterou pro vyjednávání o koalici měl. Rivlin, který byl v té době podle zástupců prezidentské kanceláře na fotbalovém zápase, Lapidovi telefonicky pogratuloval.

V nové izraelské vládě bude nejdříve premiérem šéf krajně pravicové strany Jamina (Pravice) Naftali Bennett, ve funkci ho má 27. srpna 2023 vystřídat Jair Lapid z centristické strany Ješ Atid. Do té doby se zřejmě ujme postu ministra zahraničí.

V osmičlenné koalici budou zastoupeny menší i středně velké strany napříč politickým spektrem. Vůbec poprvé v dějinách Izraele do ní vstupuje i uskupení zastupující arabskou menšinu, Sjednocená arabská kandidátka vedená Mansúrem Abbásem.

„Tato vláda bude pracovat pro všechny občany Izraele, pro ty, kdo pro ni hlasovali a pro ty, kdo ne. Bude respektovat své oponenty a udělá vše pro to, aby sjednotila a propojila všechny části izraelské společnosti,“ napsal Lapid na twitteru.

Podle Reuters se Netanjahuův tábor pokusí v příštích dnech koalici připravit o velmi těsnou většinu, jakou v parlamentu má, a získat její poslance na svoji stranu.

Agentura DPA uvádí, že jako o pravděpodobném termínu, kdy by měla nová vláda složit přísahu, se mluví o 14. červnu. Do té doby však musí vládu podpořit prostá většina ze 120členného parlamentu.

Současný premiér Netanjahu je nejvýraznější postavou izraelské politiky v posledních 30 letech, post předsedy vlády zastává posledních 12 let a v též funkci působil i ve druhé polovině 90. let. Březnové volby jeho strana Likud sice vyhrála, vládní koalici se jí však sestavit nepodařilo.

Hlasování o důvěře

Poslanci, o něž se chce opírat nová izraelská vláda, požádali parlament, aby na příští schůzi hlasoval o změně svého předsedy. Funkci dosud zastává Jariv Levin ze strany Likud dosavadního premiéra Benjamina Netanjahua. Informovala o tom dnes místní média. Parlament by měl o novém předsedovi hlasovat na své příští schůzi, která má být v pondělí.

Izraelský server Ynet popsal vznikající koalici jako směsici stran nejrůznější ideologické orientace, které mají málo společného kromě touhy poslat Netanjahua, jenž byl premiérem 12 let v řadě, do opozičních lavic.

Podle Ynet se 61 poslanců, kteří mají vládu podporovat a které média označují za „blok změny“, obrátilo okamžitě po Lapidově středečním oznámení o získání podpory většiny parlamentu na Levina s požadavkem, aby svolal plénum a nechal hlasovat o předsedovi. Média píší, že by se Levin mohl snažit oddalovat hlasování o důvěře novému kabinetu.

Zdroje: