Nespokojení členové ČSSD chtějí žalovat volby v Olomouckém kraji

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Nespokojení sociální demokraté z Mohelnice a okolí, kteří minulý týden podali žalobu na podobu stranické kandidátky v Olomouckém kraji, chtějí podat také správní žalobou u Nejvyššího správního soudu na výsledek voleb ČSSD v Olomouckém kraji, dnes řekl právník a bývalý člen ČSSD Pavel Němec. 

Posměšný billboard ČSSD

Posměšný billboard ČSSD,zdroj: Parlamentnilisty.cz

Šumperský výbor ČSSD si dnes na jednání pozval spolustraníky z Mohelnice, kteří se ale podle Němce schůzky kvůli nejasnému programu i obavám ze zrušení mohelnické buňky a vyloučení z ČSSD nezúčastní.

 

Němec chystanou žalobu u Nejvyššího správního soudu zdůvodnil tím, že vedení šumperské organizace ČSSD neodpovědělo na nabídku nového termínu jednání a mimosoudního řešení vleklého sporu o způsobu sestavení krajské kandidátky. "Proto bude nutno podat v nejbližších dnech správní žalobu na výsledek voleb ČSSD v Olomouckém kraji, neboť podání takové žaloby je vázáno na velmi krátké lhůty podle zákona. Správní žalobu je totiž nutno podat do deseti dnů ode dne vyhlášení výsledků voleb Státní volební komisí. Výsledkem řízení o žalobě může být zpochybnění voleb třech zvolených poslanců za ČSSD v Olomouckém kraji," uvedl Němec.

Mohelničtí členové ČSSD se minulý týden k podání žaloby na podobu stranické kandidátky v Olomouckém kraji odhodlali kvůli tomu, že dnes na zasedání výboru ČSSD v Šumperku měla být mohelnická organizace ČSSD podle některých informací zrušena. Podle autorů žaloby krajské vedení strany nenapravilo údajná pochybení při sestavování kandidátní listiny pro předčasné volby do Poslanecké sněmovny. "Pochybení ze strany krajské ČSSD v Olomouci konstatoval i samotný soud, když před časem projednával návrh na nařízení předběžného opatření, který byl však zamítnut," upozornil Němec.

Předseda olomoucké krajské organizace ČSSD Jiří Zemánek je přesvědčen o tom, že u soudu právní zástupce a bývalý člen strany v jedné osobě uspět nemůže. "Předpokládám, že pan Němec si je naprosto vědom, že soud to už dvakrát zamítl. Kandidátka je sestavena podle všech regulí a demokratických principů a žádný soud nemůže rozhodnout jinak. Nechápu, proč to podává," řekl minulý týden ve středu Zemánek.

Soud návrh na předběžné opatření zamítl již na přelomu srpna a září a poté znovu v polovině září. Nespokojenci z řad sociální demokracie jím chtěli zabránit podání stranické kandidátky v Olomouckém kraji. Krajské vedení bylo přesvědčeno, že při sestavování kandidátky nijak nepochybilo. Podle Němce, který byl v lednu ze strany vyloučen, sestavení kandidátky neodpovídalo demokratickým principům, sestavena prý byla úzkým okruhem straníků.

Tagy: krize v ČSSD Parlamentní volby 2013

Zdroje: ČTK