Neprošel Gazdík ani Okamura. Poslední křeslo místopředsedy zůstalo neobsazené

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 4. 12. 2013 16:09) - Aktuality autor: Danica Klein

Sněmovna dnes potvrdila složení svých výborů. Předpokládaný premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka v žádném z nich není vzhledem k tomu, že členové vlády nemohou být zároveň členy parlamentních výborů. Potenciální vicepremiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš se nicméně stal členem rozpočtového výboru. 

Tomio Okamura, Petr Gazdík (vpravo)

Tomio Okamura, Petr Gazdík (vpravo),zdroj: Redakce

Podobné je to i s neúspěšnými kandidáty na místopředsedu Sněmovny, kteří by jako členové vedení dolní komory ze zákona získali místo v organizačním výboru. Šéf Úsvitu Tomio Okamura nefiguruje v žádném z výborů, zatímco předseda hnutí STAN Petr Gazdík získal místo v organizačním výboru jako zástupce klubu. 

Pouze v tomto výboru, v jehož čele bude z titulu funkce předseda dolní komory Jan Hamáček (ČSSD), jsou ze stejného důvodu také šéfové komunistů Vojtěch Filip a lidovců Pavel Bělobrádek. Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg by se měl stát předsedou zahraničního výboru. 

Sněmovna bude mít stejně jako v minulém volebním období 18 výborů. Sociální demokraté by měli vést šest z nich včetně organizačního. ANO má získat předsednictví pěti výborů, KSČM tří. Vedení zbývajících čtyř výborů si mezi sebou rozdělí TOP 09, ODS, KDU-ČSL a Úsvit, přičemž občanským demokratům už byl dolní komorou potvrzen Marek Benda jako předseda mandátového a imunitního výboru. 

Tagy: poslanci volba místopředseda vláda ČR

Zdroje: ČTK