Dnes je sobota 28. ledna 2023., Svátek má Otýlie
Počasí dnes 0°C Zataženo

Neobohatil se ani nezpůsobil škodu, hájí Zeman milost pro Baláka

Neobohatil se ani nezpůsobil škodu, hájí Zeman milost pro Baláka
Miloš Zeman na březnovém předávání státních vyznamenání | zdroj: Jan Handrejch / Právo / Profimedia

Šéf Lesní správy Lány Miloš Balák odsouzený za ovlivňování veřejné zakázky v Lánské oboře se v případu neobohatil ani nevznikla žádná „národohospodářská škoda“. V rozhovoru pro dnešní Mladou frontu DNES (MfD) to řekl prezident Miloš Zeman, který mu udělil milost. Balák byl navíc odsouzený za zvýhodnění jedné stavební firmy tím, že jí podle Zemana umožnil prohlídku Lánské obory.

Při vyhlášení milosti prezident uvedl, že pro Balákovo odsouzení zřejmě nebyla rozhodná povaha činu, ale to, kde pracuje. „Jde o bezúhonného člověka, s jehož prací jsem velmi spokojen,“ řekl prezident dnešní MfD.

Poukázal v té souvislosti na to, že jeho předchůdci prominuli trest daleko více lidem - Václav Havel udělil na dva tisíce milostí a Václav Klaus zhruba 400. Zeman dosud dal 21 milostí, z toho 12 v druhém funkčním období. Ještě před prezidentskými volbami v roce 2013 řekl, že milosti bude udělovat jen ve striktně omezeném okruhu humanitárních případů.

Balák byl 24. března pravomocně odsouzen ke třem letům vězení za ovlivnění dvousetmilionové veřejné zakázky na zajištění a odvodnění svahů v Lánské oboře kolem vodní nádrže Klíčava. Zaplatit měl podle rozsudku 1,8 milionu korun a dostal čtyřletý zákaz činnosti. Zeman mu svým rozhodnutím, které padlo dva dny po vynesení rozsudku, vše prominul. Milost kritizovali vládní i opoziční politici.

Balák ještě čelí obžalobě v souvislosti s těžbou kamene v Lánské oboře. Na dotaz, zda by mu znovu udělil milost, pokud by byl odsouzen i v tomto případě, Zeman řekl, že by se musel s kauzou nejprve seznámit. „Na rozdíl od opravy svahů nad klíčavskou přehradou o tomto případu zatím nejsem informován, takže se k tomu nemohu vyjádřit,“ řekl.

Ohledně případné milosti hradnímu kancléři a Balákovu nadřízenému Vratislavu Mynářovi v případě dotace na penzion v Osvětimanech Zeman řekl, že by se musel i s touto kauzou nejprve seznámit. Žádný rozsudek zatím nepadl, dodal. Policie loni Mynáře obvinila z poškozování finančních zájmů Evropské unie a dotačního podvodu kvůli šestimilionové dotaci na dostavbu penzionu v Osvětimanech. Mynář odmítá, že by spáchal trestný čin, své stíhání považuje za nestandardní a ovlivněné tlakem médií.

Zeman v rozhovoru pro MfD také řekl, že se na závěr svého desetiletého působení v čele státu nechystá vyhlásit amnestii, jako to učinil jeho předchůdce Václav Klaus. V úřadě skončí začátkem března příštího roku. Už dříve tvrdil, že je zásadním odpůrcem amnestie, protože je na rozdíl od milostí plošná.

Milost je výsadní pravomocí prezidenta. Spolupodpis premiéra či jiného pověřeného člena vlády ústava vyžaduje u amnestie či zastavení trestního stíhání.

Zdroje: