Německý prezident a britský král si v Africe kvůli koloniální minulosti sypou popel na hlavu
Německý prezident Frank-Walter Steinmeier dnes v Tanzanii požádal o odpuštění za násilí, kterého se na místních lidech dopouštěly německé koloniální síly. Podle prezidentova úřadu tak učinil v jihotanzanském městečku Songea, které bylo v letech 1905 až 1907 centrem tvrdě potlačovaného povstání Maji-Maji místních muslimských a animistických obyvatel proti koloniální vládě v někdejší Německé východní Africe.
Boje tehdy vyvolala německá koloniální politika nutící domorodé obyvatele pracovat na bavlníkových plantážích. Během nepokojů zemřelo 75 000 až 300 000 lidí, většinou však v důsledku částečně uměle vyvolaného hladomoru.
„Navzdory této temné historii jste mě, německého prezidenta, dnes pozvali do své vlasti,“ ocenil Steinmeier „velké gesto“ potomků účastníků povstání, konkrétně rodiny někdejšího místního náčelníka a národního hrdiny Songey Mbana, který byl jako jeden z vůdců povstání 7. února 1906 ve městě Songea spolu s 66 spolubojovníky popraven.
„Truchlím s vámi za náčelníka Songeu a další popravené. Skláním se před oběťmi německé koloniální vlády. A jako spolkový prezident bych chtěl poprosit o odpuštění za to, co tu Němci způsobili vašim předkům,“ řekl německý prezident. „A ještě více: Chci vás ujistit, že my Němci s vámi budeme hledat odpovědi na otevřené otázky, které vám nedávají klidu,“ dodal Steinmeier, který je v Africe na návštěvě Tanzanie a Zambie.
Britský král Karel III. během návštěvy Keni litoval násilí z éry kolonialismu
V Africe je v těchto dnech také britský král Karel III., konkrétně v Keni. Na úvod čtyřdenní návštěvy této africké země vyjádřil v úterý nejhlubší lítost za „odpudivé a neospravedlnitelné násilné skutky“ z doby keňského boje za nezávislost. Během své první cesty po některé z bývalých kolonií v roli britského panovníka se však přímo neomluvil za britský podíl na utrpení Keňanů, jak požadovali mnozí místní obyvatelé.
Karlova návštěva je plná symboliky. Králova matka, loni zesnulá královna Alžběta II., se dozvěděla, že se stala britskou panovnicí, v únoru 1952 při návštěvě přírodní rezervace právě v této východoafrické zemi.
Karel III. v doprovodu manželky Camilly přiletěl do keňského hlavního města v pondělí večer. V úterý jej ve svém sídle slavnostně a s vojenskými poctami uvítal keňský prezident William Ruto. Královský pár poté položil věnec u hrobu neznámého vojína v zahradách Uhuru, kde Keňané v roce 1963 vyhlásili nezávislost.
„Špatné skutky minulosti jsou příčinou největšího žalu a nejhlubší lítosti,“ řekl britský panovník během následné státní recepce pořádané Rutem. Dodal, že neexistuje omluva za zmíněné násilné skutky z doby keňského boje za nezávislost.
Mnoho Keňanů napjatě čekalo, co při příležitosti své návštěvy král řekne o krutostech z dob britské koloniální éry včetně hromadného mučení a zabíjení obyvatel a rozsáhlého vyvlastňování jejich půdy, na níž dodnes hospodaří britští občané a nadnárodní korporace.
Ruto ocenil Charlesovu snahu, dodal však, že „zbývá udělat mnoho k dosažení úplných reparací“.
Zřejmě nejméně slavné období sedmi desítek let britské nadvlády přišlo na jejím konci, při povstání Mau Mau ve střední Keni v letech 1952 až 1960. Keňská komise pro lidská práva (KHRC) odhaduje, že během něj bylo zabito nebo zmrzačeno na 90 000 Keňanů a dalších 160 000 bylo zadrženo. Britská vláda už dříve vyjádřila lítost nad zločiny spáchanými v tomto období a před deseti lety se dohodla na mimosoudním vyrovnání a vyplacení zhruba 20 milionů liber poškozeným.
Buckinghamský palác uvedl, že královská návštěva je odrazem úzké spolupráce obou zemí v oblasti hospodářského rozvoje, změny klimatu a bezpečnostních otázek.
Pozadu nezůstane ani Fiala: Od pátku bude na týdenní cestě po afrických zemích
Premiér Petr Fiala (ODS) vyrazí v pátek na osmidenní cestu po afrických zemích. Postupně navštíví Etiopii, Keňu, Nigérii, Ghanu a Pobřeží slonoviny, řekl novinářům po dnešním zasedání kabinetu. Na cestu, kterou přirovnal ke své dubnové návštěvě v několika asijských zemích, s sebou bere podnikatelskou misi. Zahrnovat bude dvě desítky firem, zúčastní se jí i zástupci Svazu průmyslu a dopravy ČR pod vedením prezidenta svazu Jana Rafaje, uvedl úřad vlády v tiskové zprávě. V Africe chce Fiala hledat příležitosti pro ČR a české firmy, v kontinentu spatřuje velký potenciál. Přístup k Africe se podle něj musí změnit.
Kurzy
Finance
Kurzovní lístek: 21.12.2024 Exchange s.r.o.
EUR | 25,100 | 25,180 |
USD | 24,000 | 24,120 |