Dnes je čtvrtek 21. listopadu 2024., Svátek má Albert
Počasí dnes 2°C Občasné sněžení

Německá média kritizují nově vzniklé frakce v europarlamentu, získají jen peníze, ale ne moc

Německá média kritizují nově vzniklé frakce v europarlamentu, získají jen peníze, ale ne moc
Tino Chrupalla z AfD | zdroj: Profimedia

Pravicově populistické strany v Evropském parlamentu díky nově založeným frakcím získaly peníze a řečnické časy, jejich omezený politický vliv to ale nezměnilo.

Tak zpravodaj německé veřejnoprávní televize ARD v Bruselu hodnotí středeční ustavení skupiny Evropa suverénních národů, za kterou stojí Alternativa pro Německo (AfD). Už dříve vznikla frakce Patrioti pro Evropu, ve které je mimo jiné i české hnutí ANO. Patrioty pro Evropu komentátoři rovněž řadí k pravému okraji politického spektra.

"Zakládáním frakcí na pravém okraji si pravicově populistické strany zajišťují v Evropském parlamentu výhody, pokud jde o obsazení výborů, peníze pro zaměstnance a řečnické časy. Na většinových poměrech a politické váze se tím ale nic nemění, vliv zůstává omezený," poznamenal zpravodaj Jakob Mayr. Dodal, že proevropské síly mají jednoznačnou většinu, takže mohou prosazovat své legislativní návrhy.

"Posuny na pravém okraji nemění také nic na podmínkách pro znovuzvolení předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové, které se plánuje na příští týden," pokračuje komentář s tím, že von der Leyenová stejně z tohoto politického tábora žádnou podporu neočekávala.

Německý zpravodajský portál t-online napsal, že nová frakce Evropa suverénních národů se stala místem setkání přívrženců radikální pravice. "S 25 členy je nejmenší frakcí v bruselském parlamentu a také nejradikálnější," uvedl. Hlavní slovo má ve skupině díky 14 europoslancům AfD, zatímco ostatní strany zde mají nejčastěji jednoho, nejvýše pak tři zástupce. Jednoho člena má i česká Svoboda a přímá demokracie (SPD). Server proto k označení AfD použil mysliveckou mluvu, když stranu označil za takzvaného vladaře či výbojníka, což je jelen, který opanoval říjiště.

Podle t-online nebylo tajemstvím, že Alternativa pro Německo by raději dala přednost výraznějším partnerům, kteří se sešli v Patriotech pro Evropu. Francouzské Národní sdružení (RN) Marine Le Penové, které vstoupilo do Patriotů pro Evropu, už ale nechce s AfD kvůli skandálům a kontroverzním výrokům zlehčujícím zločiny nacistických jednotek SS spolupracovat. Příklon k radikálnějším stranám proto může povzbudit i radikalizaci AfD na německé politické scéně, domnívá se portál. O AfD se už nyní kvůli podezření z krajně pravicových aktivit zajímá spolková civilní kontrarozvědka.

Německá veřejnoprávní stanice ZDF ve zpravodajství o vzniku frakce pod vedením AfD divákům sdělila, že ve skupině se sešly malé strany, které zastávají nacionalistické, euroskeptické, proruské a antisemitské postoje a které se staví nepřátelsky vůči NATO a EU.

Zdroje: