Dnes je neděle 5. února 2023., Svátek má Dobromila
Počasí dnes -6°C Oblačno

Němci posílají zadlužené Řecko do rusko-čínské náruče

Němci posílají zadlužené Řecko do rusko-čínské náruče
Evropa je připravena pomoci vám do roku 2020, ale hledejte si i další věřitele, vzkázal Řecku německý ministr financí Wolfgang Schaeuble | zdroj: Profimedia

Řecká vláda by se měla začít poohlížet i po věřitelích mimo Evropskou unii a Mezinárodní měnový fond. Podle německého ministra financí Wolfganga Schaeubleho by mohla zkusit hledat investory třeba v Pekingu nebo Moskvě.

"Evropa řekla: ok, jsme připraveni dělat to (půjčovat peníze) až do roku 2020. Pokud najdete někoho jiného, ať už v Pekingu, Moskvě, Washingtonu nebo třeba New Yorku, kdo vám půjčí peníze, fajn, v pořádku, budeme šťastní. Je ale těžké najít někoho, kdo vám v této situaci půjčí 200 miliard eur," cituje BBC německého šéfa financí. Země se podle něj musí zaměřit primárně na zvýšení své konkurenceschopnosti.

Diskuse s věřiteli, které by měly Řecku přinést vyplacení zbytku slibované finanční podpory, zatím pokračují. Řecký premiér Alexis Tsipras je stále přesvědčen, že se podaří dohody dosáhnout do konce měsíce. Nicméně mluvčí EU Margaritis Schinas ve čtvrtek uvedl, že Evropská unie "není spokojena s úrovní dosaženého pokroku" v jednáních o řeckém dluhu. 

Zdroje: