První série telenovely o penězích skončila. Řecko zaplatilo dluh MMF

- Aktuality autor: roj

Černý primát země, která Mezinárodnímu měnovému fondu nesplatila svůj dluh, si Řecko nakonec nepřipsalo. V poslední možný den svůj závazek ve výši zhruba 450 milionů eur (12,3 miliardy korun) zaplatilo.

Někteří Řekové mají pocit, že jejich zemi svlékají zahraniční věřitelé do naha. Na snímku dvojice demonstrantů během výročí povstání v roce 1973

Někteří Řekové mají pocit, že jejich zemi svlékají zahraniční věřitelé do naha. Na snímku dvojice demonstrantů během výročí povstání v roce 1973,zdroj: Profimedia.cz

O úhradě dlužné částky sice po poledni informovali nejmenovaní vládní činitelé, ale dokud informaci nepotvrdil i MMF, byly o pravdivosti jejich slov pochybnosti. A to přesto, že o úmyslu věřitelům zaplatit, vedení fondu řecký ministr financí Janis Varufakis. "Své peníze jsem dostala," prohlásila výkonná ředitelka fondu Christine Lagardeová.

Hned příští týden čeká jihoevropskou zemi další, mnohem nepříjemnější splátka krátkodobých vládních dluhopisů v hodnotě 2,4 miliardy eur (65,7 miliardy korun). Zemi přitom, pokud nedostane od Evropské unie zbytek finanční výpomoci ve výši 7,2 miliardy eur, kolem 20. dubna dojdou peníze.

Předseda řecké vlády Alexis Tsipras zjišťuje mezi tím své možnosti v Moskvě, prezident Vladimir Putin však uvedl, že o finanční pomoc nepožádal.

Tagy: Řecko Mezinárodní měnový fond SYRIZA řecký dluh

Zdroje: ČTK