Někteří Kaddáfího synové požadují jeho odchod od moci

- Aktuality autor: red

Nejméně dva ze synů libyjského vůdce Muammara Kaddáfího navrhují přechod k ústavní demokracii, který předpokládá konec vlády jejich otce. Napsal to v neděli americký list The New York Times.

S odvoláním na diplomata, který nechtěl být jmenován, a na anonymního libyjského činitele obeznámeného s projektem americký deník uvádí, že předání moci by řídil Kaddáfího syn Sajf Islám. Nepíše ale, zda osmašedesátiletý Kaddáfí s tímto scénářem souhlasí. "Ale jedna osoba blízká synům naznačila, že to vypadá, že otec souhlasí," uvedl The New York Times.

Dva synové prý chtějí pokročit kupředu, aby změnili zemi už bez jejich otce, tvrdí list s odvoláním na osoby blízké synům Sajfovi Islámovi a Saadímu.

Návrh na předání moci může obrážet rozdíly, které se mezi syny Kaddáfího projevují dlouhodobě. Zatímco Sajf a Saadí studovali na západních školách, dva další synové Chámis a Mutasim Bilál jsou považováni za zastánce tvrdé linie. Chámis stojí v čele provládní milice a pokud jde o Mutasima, bezpečnostního poradce, je považován za rivala Sajfa v závodech o následnictví po jejich otci, uzavírá americký deník.

Tagy: kaddafi Libye

Zdroje: ČTK