Nejteplejší listopad za desetiletí přináší další teplotní rekordy

- Aktuality autor: red

Na celém území České republiky byly ve středu opět ve velkém překonávány desítky let staré teplotní rekordy. Celý podzim je zatím rekordně teplý.

Letošní listopad bude zřejmě nejteplejší za několik posledních desetiletí a určitě od roku 1990. Už nyní je například v Praze-Ruzyni průměrná teplota za celý měsíc asi o 3,5 stupně nad normálem a do konce měsíce se rozdíl ještě zvýší.

Také září bylo extrémně teplé a navíc suché, říjen se vešel do průměru jen díky neobvykle silnému ochlazení v polovině měsíce, kdy Česko dokonce postihla sněhová kalamita. Klimatologové tehdy opět připomněli, že rychlé změny globálního klimatu, způsobené člověkem, přinášejí a budou přinášet více extrémů.

Rekordní hodnoty dosáhla ve středu teplota také v pražském Klementinu. Meteorologové tam naměřili 14,5 stupně Celsia. Padl tak 65 let starý teplotní rekord - 13,2 stupně.

V Českých Budějovicích bylo odpoledne 15,1 stupně Celsia, a o 1,1 stupně překonán rekord pro dnešní den z roku 1951. "Teplota ale ještě bude mírně stoupat," řekl českobudějovický meteorolog Jaroslav Hintermüller. V Budějovicích je to ve druhé polovině tohoto měsíce už podruhé, co neodolaly rekordní hodnoty.

A rekordy pokořilo počasí také v Hradci Králové a Pardubicích. Teplota v Hradci vystoupala na 13,5 stupně Celsia a rekord z roku 1949 překonala o 0,8 stupně. V Pardubicích se rtuť teploměru vyšplhala dokonce na 14 stupňů, když dosavadní rekord z roku 1951 byl 12 stupňů. 

Už 17. listopadu bylo v Budějovicích naměřeno 20,4 stupně Celsia, což byla pro ten den vůbec nejteplejší hodnota od začátku měření v roce 1886.

Také na třech místech v Olomouckém kraji padly teplotní rekordy pro středeční den. Nejvíce, 14,9 stupně Celsia, naměřili meteorologové v Olomouci.

I na jižní Moravě také bylo rekordně teplo. Nejvýše se rtuť teploměru vyšplhala v Brodě nad Dyjí na Břeclavsku. Meteorologové v něm zaznamenali 14,8 stupně Celsia. Dosud jej držel 25. listopad 1984, kdy byla zaznamenána teplota 14,4 stupně Celsia. Rekordy padly také v Brně-Tuřanech a v Kuchařovicích na Znojemsku, řekl Mojmír Martan z Českého hydrometeorologického ústavu v Brně. 

V Brně-Tuřanech byl pokořen rekord z 25. listopadu 1964. Tehdy meteorologové zaznamenali 13,2 stupně a dnes 13,4 stupně Celsia. V Kuchařovicích na Znojemsku vystoupala rtuť teploměru na 13,9 stupně, čímž byla překonána hodnota z 25. listopadu 1980. 

Teplé počasí by mělo podle Martana přetrvávat do konce týdne. Ochlazovat se bude jen pozvolna. Rekordy by mohly padnout ještě počátkem příštího týdne.

Tagy: počasí rekordy teplo

Zdroje: ČTK