Pokud Praha neschválí boj s korupcí, náměstkyně primátora rezignuje

- Aktuality autor: red

Pokud rada hlavního města nepřijme do konce roku protikorupční strategii, náměstkyně primátora Markéta Reedová (SNK-ED) podá demisi. Řekla to ve středu.

Nepřijetí protikorupčního boje v tomto roce by podle ní znamenalo, že Praha rezignovala na průhledné a šetrné hospodaření. V prohlášení ji podpořily i neziskové organizace Oživení a Otevřená společnost. Vyzvaly primátora Pavla Béma, aby zajistil schválení protikorupční strategie. 

Ta je podle Reedové souborem opatření, která by vedla k výrazným úsporám a lepší práci úřadu. "Díky nim by mohl na úřadě zavládnout tolik potřebný pořádek. Pražská radnice totiž začíná stále více připomínat džungli, v níž někteří buď netuší nebo zapomínají, že radnice má sloužit občanům Prahy a nikoliv naopak," uvedla náměstkyně. 

Reedová strategii, která byla dokončena na jaře, předložila radě již dvakrát v květnu a červnu, radní ale materiál stáhli s odůvodněním, že není dostatečně prodiskutován. S tím náměstkyně nesouhlasí. "Byl stažen bez řádného důvodu," je přesvědčena. Materiál poté předala kontrolnímu výboru, který jej podpořil a doporučil radě jeho schválení. 

Nová strategie má nahradit současný protikorupční program. Ten podle Reedové upadl v zapomnění a řada magistrátních odborů při jeho kontrole ani nevěděla, že existuje. 

Strategie obsahuje soubor různých opatření, které by měly v důsledku snížit nebezpečí korupce na úřadu. Zavedeno by například mělo být jmenovité hlasování rady, elektronizace agend nebo zvýšení odpovědnosti ředitelů jednotlivých odborů. Pravidla pro zadávání veřejných zakázek by měla začít platit i pro obchodní společnosti, které zakládá město, a zvýšit by se také měla nezávislost kontroly, kterou má dosud pod sebou ředitel magistrátu. 

Součástí materiálu je mapa korupčních rizik, kterou zpracovala auditorská společnost Ernst & Young. Podle Reedové upozornila zejména na nedostatky v oblastech uzavírání smluv, nakládání s nemovitým majetkem a zadávání veřejných zakázek 

Nevládní neziskové organizace Oživení a Otevřená společnost dnes otevřeným dopisem vyzvaly Béma, aby se o schválení protikorupční strategie zasadil. "Pokud bude rada nyní se schválením ještě otálet, bude to projev její nechuti upřímně bojovat s korupcí," uvedl Tomáš Kramár z Oživení. 

Obě neziskové organizace strategii vítají. "Protikorupční strategie je propracovaná a splňuje základní požadavek: nejde o hurá akci, ale o systém, který může zasáhnout chobotnici na mnoha místech zároveň," říká Oldřich Kužílek z Otevřené společnosti, o.p.s. 

Navrženou strategii posuzovala podle zástupců Oživení a Otevřené společnosti také Transparency International ČR (TI). "Strategie je poctivý a komplexní pokus zalepit hlavní díry v činnosti radnice, kudy utíkají veřejné peníze," uvedl ředitel TI David Ondráčka.

Zdroje: ČTK