Nejstarší odsouzený válečný zločinec nastoupil doživotní trest

- Aktuality autor: Danica Klein

Devadesátiletý Heinrich Boere, odsouzený loni v březnu k doživotnímu vězení za zabití tří nizozemských civilistů za 2. světové války, nastoupil do vězení k odpykání trestu. Je jedním z nejstarších válečných zločinců, který v takovém věku nastoupil trest.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Lékaři stanovení soudem podle Dellera došli k závěru, že muž, upoutaný na kolečkové křeslo, je "v zásadě schopen" trest odpykat. Úřady mu našly vhodné vězeňské zařízení v Severním Porýní-Vestfálsku. Sanitka ho odvezla přímo do vězeňské nemocnice, uvedla agentura DPA. Boere dosud žil v domově důchodců v Eschweileru u Cách. Cášský tribunál někdejšího příslušníka SS poslal na doživotí za mříže loni v březnu.

Spolkový soudní dvůr v Karlsruhe jako nejvyšší německá soudní instance loni v prosinci odvolání zadmítl. Boere se k vraždám z roku 1944 během procesu přiznal a vyjádřil nad nimi i lítost, ale trval na tom, že jen vykonával rozkazy. Podle soudu ale vraždy tří nizozemských odbojářů - majitele obchodu s jízdními koly, lékárníka a dalšího civilisty - nebyly válečnými zločiny, ale "vraždami, které mohou být stěží překonány co do podlosti a zbabělosti".

Boere byl za své činy v Nizozemsku už v roce 1949 odsouzen k trestu smrti, který tamní justice později zmírnila na doživotí. Boere se však trestu vyhnul útěkem do rodného Německa, které ho odmítlo Nizozemcům vydat a v 80. letech případ zastavilo. Na to ale Nizozemsko zareagovalo novou žádostí o vydání a po dlouhém právnickém přetahování umožnil nejvyšší německý soud proces v Německu. Kauzu otevřelo v roce 2008 státní zastupitelství v Dortmundu, proces začal v říjnu 2009.

Tagy: vězení trest Německo nejstarsi vězeň

Zdroje: ČTK