Nedořešené církevní restituce komplikují obcím život

- Aktuality autor: red

Nedořešené církevní restituce komplikují i více než dvě desetiletí po pádu komunismu rozvoj mnoha českých obcí. S blokovanými pozemky nemohou nakládat a přicházejí o příjmy z možného prodeje. Situace trápí i římskokatolickou církev.

Pražský arcibiskup a předseda České biskupské konference Dominik Duka několikrát zdůraznil, že církev je připravena podílet se na řešení situace s cílem nalézt spravedlivé a oboustranně výhodné řešení.  Stát dosud nedokázal ve věci majetkoprávního vyrovnání s církvemi nalézt shodu napříč politickým spektrem.

Nečinnost politiků

Nečinnost politiků kritizoval loni v červenci Ústavní soud, označil ji za protiústavní. Soud uvedl, že zákonodárci neschválením církevních restitucí ani 19 let poté, co tento záměr deklarovali v zákoně, porušili princip právní jistoty a důvěry v právo.

"Komplikace v obcích a krajích s časem rostou," uvedl  hlavní ekonom pražské arcidiecéze Karel Štícha. Vláda 17. března jmenovala komisi pro jednání s církvemi. Zasednou v ní i ministr zemědělství Ivan Fuksa, kultury Jiří Besser, kancléř prezidenta Jiří Weigl a další.

Partnerem bude delegace z předních zástupců římskokatolické církve a Ekumenické rady církví, která zatím nebyla podle Štíchy formálně ustavena. Ministr Besser v lednu uvedl, že první jednání s církvemi lze očekávat na jaře. Přesný harmonogram ale není známý.

Chtějí tlačit na vládu

"Tlačíme na vládu, aby přijala zákon o církevních restitucích. Má to v programovém prohlášení, ale čtyři roky utečou jako voda a před volbami pak není vůle řešit ožehavé věci," řekla starostka městyse Pozlovice na Zlínsku Olga Tkáčová.

Problémy jsou i na jiných místech. V Rovensku pod Troskami brzdí  bytovou výstavbu i rozvoj města. Restituční nároky blokují pozemky, které jsou jako jedny z mála vhodné pro bydlení, město o ně usiluje 15 let, řekla  starostka Zdeňka Nejedlá.

Také město Lázně Bělohrad na Jičínsku nemůže kvůli nedořešeným restitucím prodat parcely na výstavbu rodinných domů. Blokovaná je i plánovaná výstavba sportoviště.

Církevní majetek stát zabavil za komunistického režimu. Na základě blokačního paragrafu v zákoně o půdě  z roku 1991 nelze tento majetek  převádět do vlastnictví jiným osobám. Na vyřešení provizorního stavu se stále čeká.

Zdroje: ČTK