Převratný objev, Amerika byla osídlena dva tisíce let dřív

- Aktuality autor: red

Američtí archeologové objevili na nalezišti v Texasu množství kamenných nástrojů a hrotů k šípům, starých 15.500 let. To posouvá dobu, kdy byl americký kontinent osídlen lidmi přišlými z Asie přes Beringovu úžinu nejméně o 2000 let hlouběji do minulosti.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Podle dosavadních teorií patřili první obyvatelé Ameriky ke kultuře Clovis; nynější nálezy patří jiné kultuře, ještě o 2000 let starší. Badatelé z Centra studií prvních Američanů při Texaské univerzitě to oznámili v odborném časopisu Science.

Archeologický úspěch

"Nynější objevy nás nutí změnit názor na časový profil osídlení Ameriky," citovala ředitele centra Michaele Waterse agentura AFP. Dosavadní teorie, že kultura Clovis byla nejstarší, vycházejí z vykopávek uskutečněných v roce 1932.

Od té doby však byla učiněna celá řada objevů, která této teorii neodpovídala. Například stejně staré nálezy v Jižní Americe neměly s kulturou Clovis prakticky vůebc žádné shodné znaky.

Nynější vykopávky v texaském nalezišti označovaném "Debra L. Friedkin" ležícím asi 60 kilometrů severozápadně od Austinu přinesly 15.528 předmětů zřetelně starších.

"Naleziště má klíčový význam v debatě o příchodu prvních obyvatel kontinentu. Je beze vší pochybnosti, že tyto nástroje a zbraně vyrobili lidé.

A také že jsou staré asi 15.500 let, což z nich dělá nejstarší nálezy dosud objevené v Severní Americe," prohlásil Waters.

Zdroje: ČTK