Dnes je sobota 4. února 2023., Svátek má Jarmila
Počasí dnes 3°C Sněhové přeháňky

Necítím se bezpečně, prohlásil pilot a nechal z letadla vyvést autistku

Necítím se bezpečně, prohlásil pilot a nechal z letadla vyvést autistku
Unesené letadlo přistálo na Kypru (Ilustrační snímek) | zdroj: ThinkStock

Pilot na trase mezi Houstonem a Portlandem nouzově přistál v Salt Lake City, protože se údajně necítil v bezpečí kvůli autistické dívce na palubě. Rodina, kterou nechal vyvést z letadla, se chystá podat na společnost United Airlines žalobu.

Donna Beeglová s manželem, 15letou autistickou dcerou Juliette a jejím bratrem se vraceli domů do Portlandu s mezipřistáním v Houstonu. Podle Beeglové má sice její dcera velmi vysoké IQ, ale také problémy v komunikaci a když jí klesne hladina cukru v krvi, může být agresivnější.

Protože Juliette před letem odmítla večeři s tím, že nemá hlad, vzala s sebou do letadla její matka svačinu, aby záchvatu předešla. "Dcera ale odmítá studená jídla o pokojové teplotě a na palubu není možné donést v tašce teplé jídlo, proto jsem o něj hned po nástupu požádala letušku," řekla Beeglová ABC News.

Stevardka jí nabídla sendvič, který však byl studený. "Cítila jsem, jak začíná být Juliette nervózní. Proto jsem letušku poprosila, zda by se mohla podívat po jídle, které se zatím podávalo v první třídě. Byla jsem ochotna ho i koupit, ale odmítli mě," vypráví matka.

Po rýžové svačině se dívka uklidnila

Když už začala být situace zoufalá, řekla Beeglová personálu, že má její dítě "specifické potřeby" a že pokud nedostane teplé jídlo, začne se hroutit, plakat a může to vygradovat až do záchvatu vzteku. Až poté letuška ustoupila od nařízení a dívce donesla alespoň teplou rýži. "Snědla ji a byla v klidu," uvedla matka.

Jenže drobný incident se donesl ke kapitánovi, který kvůli tomu letadlo navedl na nouzové přistání v Salt Lake City. Na palubu pozval zdravotníky a policisty, kteří ale po příchodu zjistili, že je dívka zcela klidná a sleduje svůj oblíbený pořad na videu.

Když chtěli odejít s tím, že nezaznamenali žádný problém, pilot policisty zarazil a poslal zpět k rodině. "Řekli nám: kapitán nás požádal, abychom vás požádali o opuštění letadla. Pokud by prý zůstala na palubě, nebylo by mu to příjemné," popisuje matka s tím, že policisté se rodině omlouvali.

Přestože letecká společnost zajistila rodině let dalším spojem, plánuje Beeglová podat na United Airlines žalobu. "Bylo to ponižující, urážlivé. Byl to ukázkový příklad diskriminace. Zažila jsem lety, kdy třeba celé čtyři hodiny řvalo malé dítě a nikdy kvůli tomu letadlo neodklonili," vysvětlila. S Juliette prý cestují pravidelně, už s ní byli ve 22 zemích včetně třeba Francie či Británie. 

Zdroje: