Nečas uvádí šest variant, jak by se mohly zvedat penze

- Aktuality autor: Nikola Velvarská

Vláda má podle premiéra Petra Nečase (ODS) asi šest variant, jak by se od příštího roku mohly zvyšovat penze. Důchody úplně zmrazit nechce. O vzorci pro valorizaci koalice jedná. Nečas to dnes řekl v pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

Kabinet plánuje škrty a další opatření kvůli udržení plánovaných schodků rozpočtu a nezadlužování země. Jedním z kroků je menší růst penzí než dosud. Opozice i odbory záměr kritizují.

"Ten konkrétní vzoreček (pro výpočet valorizace) bude teprve dohodnut. Máme zhruba šest variant, o kterých uvažujeme," řekl premiér. Podle něj by ke zbrzdění růstu penzí musela v době ekonomické stagnace přistoupit jakákoliv vláda. Argumentoval tím, že penzistů rychle přibývá. Řekl, že důchodců je 2,8 milionu a loni 51 procent důchodů bylo předčasných.

Vláda by neměla zemi zadlužovat

Ekonomičtí ministři se shodli na tom, že vláda by měla snižovat schodky rozpočtu podle plánu a zemi nezadlužovat. Kvůli nepříznivému vývoji ekonomiky budou ale potřeba větší škrty a další opatření. Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) navrhl mimo jiné zmrazení penzí na tři roky. Ministr práce Jaromír Drábek (TOP 09) už dřív řekl, že by chtěl penze valorizovat aspoň o procento. Uvedl, že by se zvyšování mohlo řídit i tím, kolik se vybere na pojistném.

"Nikdo nemá zájem tady podlomit životní úroveň českých penzistů, proto tady ta valorizace bude," řekl Nečas. Podle něj by bylo správné, aby výpočet dál zahrnoval i kombinaci růstu mezd a inflace.
Opoziční ČSSD změnu valorizace odmítá. Záměr ostře kritizovaly i odbory.

Tagy: Vláda návrh penze

Zdroje: ČTK