Nečas to vzal na sebe, zároveň ale sledování popřel

AKTUALIZOVÁNO SLEDUJEME (aktualizováno: 15. 4. 2015 23:16) - Aktuality autor: pal

Expremiér Petr Nečas ve středu vypovídal před soudem v kauze zneužití vojenské tajné služby ke sledování jeho bývalé manželky Radky, které údajně nařídila jeho současná manželka Jan Nečasová (dříve Nagyová). Jednání se konalo za zavřenými dveřmi, po něm ale Nečas řekl, že se žádné sledování vůbec nekonalo. Právním Nagyové ovšem později prohlásil, že expremiér u soudu vzal rozhodnutí o sledování na sebe. 

Nařídila sledování Radky Nečasové Jana Nečasová (Nagyová) nebo expremiér?

Nařídila sledování Radky Nečasové Jana Nečasová (Nagyová) nebo expremiér?,zdroj: Michal Šula / MAFRA / Profimedia

Nečas vypovídal 3,5 hodiny. Za úkol měl vysvětlit, kdo sledování jeho exmanželky v roce 2012 nařídil. Policii to v průběhu vyšetřování říct odmítl s tím, že to vysvětlí až u nezávislého soudu. Krátce poté, co se v červnu 2013 celá kauza provalila, se objevily spekulace, že sledování Radky Nečasové nařídil právě Nečas

"Podle mého nejhlubšího přesvědčení k žádné nezákonné činnosti nedošlo. Žádné sledování neprobíhalo," řekl pak expremiér. Jenže právník jeho současné manželky, která se k soudu nedostavila kvůli pásovému oparu, později prohlásil, že Nečas všechno vzal na sebe. 

Nečas podle advokáta Eduarda Bruna potvrdil výpověď jednoho z obžalovaných, bývalého šéfa Vojenského zpravodajství (VZ) Ondreje Páleníka, který tvrdí, že právě Nečas dal k pokyn ke sledování. 

Olomoucký vrchní státní žalobce Rostislav Bajgar, který má případ na starosti, řekl, že Nečasova výpověď byla "velmi pečlivě připravená s cílem vyvinit svou manželku a další obžalované." Bruna a Páleníkův právník Tomáš Sokol to tak ale nevidí. 

"Petr Nečas podle mě řekl popravdě, jak se celá ta záležitost odehrála. A to jeho popravdě se nekryje s tím, co je v obžalobě. Vysvětlil pozadí celé té záležitosti a jeho výpověď byla pro ni (Nečasovou) velmi prospěšná. Nepůsobilo to na mě dojmem, že by byl motivován, že chce někoho vyviňovat," prohlásil Bruna.

Kdyby Nečas před soudem přiznal, že vojenskou tajnou službu úkoloval on, mohl by být trestně stíhán. Podle zákona může tajné službě rozdávat pokyny vláda, případně prezident, ale pouze s vědomím vlády. Bruna se ovšem nedomnívá, že by Nečasovi hrozilo trestní stíhání. Expremiér je obviněn v jiném případě, a to v kauze tzv. trafik, ve kterém figurují i tři bývalý poslanci ODS. 

Podle obžaloby stojí za sledováním Nečasovy exmanželky Nagyová (dnes Nečasová), která chtěla o své sokyni získat co nejvíce kompromitujících materiálů. Kromě Radky Nečasové nechala podle obžaloby sledovat i některé pracovníky úřadu vlády.

V případě figurují bývalí ředitelé rozvědky Páleník, Milan Kovanda a zpravodajec Jan Pohůnek, kteří tvrdí, že nešlo o sledování, ale o prověřování Nečasovy rodiny, která byla v ohrožení. 

Tagy: Česko kauza Nagyová česká justice justice a soudy

Zdroje: ČTK