Nečas se má vyjádřit k situaci na Šluknovsku, nutí ho ČSSD

- Aktuality autor: red

Opoziční ČSSD bude požadovat, aby se premiér Petr Nečas (ODS) v Poslanecké sněmovně vyjádřil k sociální a bezpečnostní situaci v Ústeckém kraji a pronikání extremismu do státní správy.

Na tiskové konferenci po jednání poslaneckého klubu sociálních demokratů to dnes řekl předseda strany Bohuslav Sobotka. ČSSD tak reaguje na nárůst sociálního napětí v severních Čechách a situaci kolem kontroverzního úředníka ministerstva školství Ladislava Bátory.

Neadekvátní reakce

Sociální demokraté pokládají za neadekvátní Nečasovu reakci na výzvu starostů z Ústeckého kraje, aby řešil sociální a bezpečnostní situaci na Šluknovsku. "Budeme požadovat, aby se předseda vlády k této záležitosti zcela jednoznačně na půdě Poslanecké sněmovny vyjádřil," řekl na tiskové konferenci Sobotka.

V severních Čechách, hlavně ve Varnsdorfu, Rumburku či Šluknově, v posledních měsících eskalovalo napětí mezi starousedlíky a Romy, které sem sestěhovaly realitní kanceláře spekulující s byty. Vláda v reakci na nárůst napětí mezi obyvateli vyslala minulý týden do oblasti Šluknovska policejní posily.

ČSSD se podle Sobotky seznámila s odpovědí, kterou Nečas adresoval starostům obcí na Šluknovsku. Ti ho žádali, aby vyhrocenou situaci řešil. "Odpověď premiéra Nečase je zcela nedostatečná," uvedl Sobotka.

Kauza Bátora

Stejně tak chtějí členové ČSSD zařadit na program sněmovní schůze bod, v němž by se Nečas vyjádřil ke kauze "Bátora". "Sociální demokracie rozhodně není spokojena s tím šalamounským řešením, ke kterému dospěla koalice, pokud jde o pozici pana Bátory na ministerstvu školství," řekl Sobotka. "Jsem přesvědčen, že pan Bátora by neměl zastávat žádnou pozici na tomto ministerstvu," dodal předseda ČSSD.

Ministr školství Josef Dobeš (VV) se v pondělí večer dohodl s předsedou TOP 09 a ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem, že Bátoru, předsedu konzervativní iniciativy D.O.S.T., odvolá k počátku září z pozice personálního šéfa svého resortu. Bátora ale z ministerstva neodchází, bude zástupcem vrchního ředitele kabinetu v oblasti výběrových řízení a centrálních nákupů, zajištění informačních technologií, správy majetku ministerstva a jemu přímo podřízených organizací, uvedlo ministerstvo.

Tagy: ČSSD Projev situace sluknovsko

Zdroje: ČTK