"Tančící" prezident Medveděv přijede v zimě do Prahy. I za poklady Kremlu

- Aktuality autor: Danica Klein

VIDEO. Ruský prezident Dmitrij Medveděv v prosinci navštíví Prahu. Na poradě velvyslanců to dnes oznámil český prezident Václav Klaus, který ho na návštěvu Česka pozval.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Medveděv by tak mohl být přítomen zahájení výstavy drahocenností moskevského Kremlu na Pražském hradě. Bylo totiž přáním ruského i českého prezidenta, aby se výstava konala právě u příležitosti Medveděvova pobytu v české metropoli.

Omezení jaderných zbraní

Neoficiální zdroje hovořily o možné Medveděvově návštěvě již minulý týden. Spekulovaly o tom, že ruský prezident by mohl přiletět v polovině prosince. V té době má být na Hradě zahájena výstava cenných předmětů, které České republice zapůjčilo Rusko. Expozice v Císařské konírně bude otevřena 9. prosince a potrvá do 4. března.

Medveděv a Klaus se potkali loni, kdy český prezident na Hradě hostil summit Rusko-USA, na němž Medveděv a americký prezident Barack Obama podepsali smlouvu o omezení jaderných zbraní.

Medveděv by v Praze mohl hovořit například o tendru na dostavbu jaderné elektrárny v Temelíně, o niž má zájem ruský Atomstrojexport. Soupeří s americkou firmou Westinghouse a francouzskou Arevou.

Česko-ruské vztahy v minulých letech negativně poznamenaly americké plány postavit v ČR prvky protiraketového štítu. Původní projekt vybudování radaru na českém území, který Rusy iritoval, padl po Obamově nástupu do úřadu. Nový protiraketový projekt by měl být zaštítěn NATO a USA zvou Moskvu ke spolupráci.

Vyvážený postoj

Klaus se dlouhodobě vyslovuje pro intenzivnější vztahy s Ruskem. V minulosti se mnohokrát setkal s ruskými lídry a do Ruska poměrně často jezdí. Loni tam byl jako host ruské banky, která jej pozvala jako řečníka na předání ceny pro zahraniční společnosti působící v Rusku.

Klause trápí, že pro mnoho lidí v tuzemsku zůstává zásadní hrozbou právě Rusko, a to bez ohledu na změny, které se v této zemi odehrávají. Hovořil o tom na loňském setkání s velvyslanci. Tehdy vyzval k vyváženému postoji.

Klaus měl jiný názor než česká diplomacie na roli Ruska v konfliktu s Gruzií v roce 2008. Šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg mu tehdy vytkl, že opomenul odpovědnost Moskvy.

Zdroje: ČTK