Dnes je neděle 22. května 2022., Svátek má Emil
Počasí dnes 21°C Polojasno

Nečas má 35 bodů pro prvních 100 dní vlády, ČSSD patnáct

Nečas má 35 bodů pro prvních 100 dní vlády, ČSSD patnáct
zdroj: tisková zpráva

Volební lídr ODS Petr Nečas představil ve středu 35 záměrů, které plánuje splnit už v prvních 100 dnech své případné vlády "rozpočtové odpovědnosti". Reakce ČSSD přišla vzápětí.

V čele seznamu jsou snahy zkrotit schodek rozpočtu - přijetí takzvané finanční ústavy a zřízení Národní rozpočtové rady, přijetí zákona o vyrovnávání rozpočtů, snížení letošního schodku rozpočtu a návrh úsporného rozpočtu na rok 2011.

Nečas se také zmínil o boji se zneužíváním sociálních dávek, podpoře rodiny, snaze zajistit nová pracovní místa či vyšších trestech pro politiky a úředníky při korupčním chování. Mezi prioritami je i zrušení tří ministerstev.

Občanští demokraté v podstatě shrnuli prioritní body svého programu, s nimiž média a veřejnost seznamovali v uplynulých týdnech volební kampaně. Novinářům dnes ODS rozdala plakát, na kterém jsou záměry sepsány a je možné v příslušných políčkách "odškrtnout" jejich předložení a později i schválení.

"(ODS) zavede pro politiky finanční disciplínu a rozpočtovou kázeň. Ti politici, kteří to nebudou dodržovat, budou kráceni na platech," poznamenal ekonomický expert ODS Martin Kocourek. Občanští demokraté také chtějí zabránit tomu, aby poslanci svými novelami a iniciativami zvyšovali schodek rozpočtu.

Lídr moravskoslezské kandidátky ODS Pavel Drobil připomněl návrhy na slevy podnikatelům ze sociálního pojištění, pokud vytvoří nová pracovní místa. "Zpřísníme postihy zaměstnavatelů za nelegální zaměstnávání," podotkl.

Podmínkou výplaty dávek by podle Nečase měla být účast v rekvalifikačním programu či vzdělávacím kursu. Z dávek by mohly být strhávány například dluhy či pokuty. ODS také zvažuje výplatu dávek v hmotné nouzi v částečně nepeněžní formě.

ČSSD zveřejnila svých patnáct bodů

Sociální demokracie zveřejnila 15 kroků, které chce uskutečnit v první stovce dní své případné vlády, krátce po ODS. Mezi opatřeními ČSSD je slib rozpočtu pro rok 2011 s deficitem pod 4,8 procenta hrubého domácího produktu, vznik strategií pro boj s nezaměstnaností, pro obnovu hospodářského růstu a schválení Národního programu boje proti korupci. 

"Mohu jasně potvrdit, že programové prohlášení případné vlády sociální demokracie nikdy nebude obsahovat například zavádění plateb u lékaře, školného, privatizaci nemocnic, zdravotních pojišťoven a důchodového systému," sdělil v tiskové zprávě předseda ČSSD Jiří Paroubek

Sociální demokraté by v první stovce dní svého vládnutí předložili zákon rušící všechny poplatky ve zdravotnictví zavedené za koaliční vlády ODS, SZ a lidovců. Zákonem by obnovili proplácení prvních tří dnů nemocenské a umožnili letošní vyplacení jednorázového příspěvku seniorům, označovaného za 13. důchod. 

Mezi body, které chce ČSSD ve vládě rychle prosadit, patří zřízení Regulačního a cenového úřadu, který by reguloval elektrárenství, vodárenství, plynárenství, telekomunikace i bankovnictví. Změnu chce ČSSD u sazby daně z příjmu, kde by měla být obnovena daňová progrese. V programu pro prvních 100 dní vlády ČSSD je i snaha o zavedení přímé volby prezidenta, hejtmanů krajů a pražského primátora. 

Paroubek v tiskové zprávě připomněl, že programové záměry jeho strany jsou formulovány v Oranžových knihách a v posledních měsících bylo zorganizováno devět workshopů na nejdůležitější témata.