Nebraska jako 19. stát z 50 zrušila trest smrti. Guvernér to považuje za chybu

- Aktuality autor: pal

Nebraska se stala dalším americkým státem, ve kterém byl zrušený trest smrti. Rozhodl o tom nebraský senát, který tak přehlasoval guvernérovo veto proti absolutního zákazu trestu smrti. Gevernér státu to považuje za velkou chybu.  

Spojené státy čelí dlouhodobě kritice kvůli popravám. Na snímku popravčí komora v kalofornském vězení San Quentin

Spojené státy čelí dlouhodobě kritice kvůli popravám. Na snímku popravčí komora v kalofornském vězení San Quentin,zdroj: Profimedia.cz

Podle agentury AFP veto přehlasovalo 30 senátorů, zatímco 19 jich bylo proti zavedení zákazu. Guvernér v tomto konzervativním státu Pete Ricketts se pokusil snahu senátu marně zvrátit.

Ricketts označil přijetí zákazu před týdnem za "černý den" pro bezpečnost Nebrasky. To, že jeho stát nepopravil jediného člověka od roku 1997, je podle něho chybou.

Dosud posledním, 18. státem, který zrušil trest smrti, byl předloni Maryland. Stejně jako jeho předchůdci Connecticut (2012), Illinois (2011) a Nové Mexiko (2009) však patří mezi liberální státy, v nichž je odpor k popravám rozšířenější.

Nebraska se tak stala prvním konzervativním státem od roku 1973, který s popravami skoncoval. Tehdy to učinila Severní Dakota.

Tagy: zahraničí Spojené státy americké trest smrti a popravy

Zdroje: ČTK