Názor politologů: Vznik Rusnokovy vlády povede k předčasným volbám

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Jmenování Jiřího Rusnoka premiérem a očekávané vytvoření úřednické vlády zřejmě povede k vypsání předčasných voleb. Shodují se na tom politologové oslovení ČTK. Politické strany podle nich Rusnokův kabinet nepřijmou a ve Sněmovně mu důvěru nedají. 

Jiří Rusnok

Jiří Rusnok,zdroj: Mediafax

"Myslím, že toto parlamentní strany neakceptují, ta vláda nezíská ve sněmovně důvěru a že to spíš povede k tomu, že parlamentní strany se budou snažit o předčasné volby," řekl Miroslav Mareš. Podle něj například pro ČSSD vyvstává riziko, že by kvůli Rusnokově vládě mohla posílit Strana práv občanů (SPOZ), která je pro sociální demokraty konkurencí. 

"Očekávám, že vláda, poté co bude jmenována, předstoupí s žádostí o vyslovení důvěry. Ta jí nebude vyslovena a nejpozději v tuto dobu se sněmovna dohodne na svém rozpuštění," řekl politolog Jan Outlý. 

Podle Outlého ale předčasné volby nepřispějí ke stabilitě tuzemského politického systému. "Prezident by spíše měl hledat takové řešení, které bude posilovat politickou stabilitu. Předčasné volby jsou poměrně závažným zásahem do toho systému a prezident Zeman tento závažný zásah provedl," řekl Outlý. 

Politoložka Dvořáková: Vznikla "ústavní bramboračka"

Samotné jmenování Rusnoka premiérem je podle politologů neobvyklý krok. "Podle mě to znamená situaci, kterou nepředpokládá naše ústava," upozornil Outlý. Technicky je podle něj sice všechno v pořádku, zdůraznil však, že ústava je stavěná pro parlamentní demokracii. "Jmenování premiéra má předcházet hledání konsenzu v dolní komoře parlamentu. To, co teď proběhlo, je v rozporu s tím. Prezident si nominoval vládu podle svého gusta," uvedl politolog. 

"Myslím si, že to je testování mocenských pozic, jakou sílu má prezident v českém systému," doplnil Mareš. 

Podle politoložky Vladimíry Dvořákové se politikům nyní vrací to, že při změně ústavy pro zavedení přímé volby prezidenta nezpřesnili pravomoci prezidenta. "Přestože odborníci říkali 'zpřesněme ústavu', některé věci, prostě to, co se tady dělo, překračovaly se tady takové ty úmysly ústavy, tak to vlastně tahle koalice odmítla," řekla Dvořáková na Rádiu Impuls. Podle ní i díky tomu, že už v roce 2006 vládl kabinet Mirka Topolánka zhruba čtyři měsíce v demisi, se vytvořila "ústavní bramboračka" a Zeman může navazovat na to, že byly prezidentské pravomoci v minulosti překročeny někým jiným.

Tagy: demise premiéra

Zdroje: ČTK