NATO musí zbrojit a ukázat Rusku tvrdou pěst, říká generál Pavel

- Aktuality autor: pal

Severoatlantická aliance by měla podle generála Petra Pavla daleko aktivněji čelit moderním hrozbám. Rusko zastihlo NATO nepřipravené a aliance nyní musí přesvědčit veřejnost o tom, že dokáže Moskvě čelit. Generál to uvedl v rozhovoru pro agenturu AP. 

NATO by podle gen. Pavla mělo Rusku odpovědět stejnou silou

NATO by podle gen. Pavla mělo Rusku odpovědět stejnou silou,zdroj: Profimedia.cz

Jednotliví členové aliance musí podle gen. Pavla navýšit rozpočet obrany. Kromě toho by NATO mělo iniciovat další společná vojenská cvičení. Rusko totiž začalo s velkou modernizací své armády a aliance by na to měla adekvátně reagovat. "Jako voják musím být znepokojen kroky Ruska, protože zvýšení jeho vojenských schopností a jeho vůle jich použít je evidentní," řekl generál.

Pavel srovnal alianční a ruskou aktivitu a připomněl, že v roce 2013 provedlo NATO cvičení v Pobaltí a Polsku, kterého se zúčastnilo šest tisíc vojáků, zatímco Rusko uspořádalo manévry s 38 tisíc vojáky. Moskva navíc argumentovala tím, že vojenské cvičení bylo zaměřeno na boj s terorismem. Generál takové vysvětlení považuje za výsměch.

Po ukrajinské a krymské krizi by si NATO podle Pavla mělo uvědomit, že moderní doba bude patřit nekonvenčnímu válčení. Dobře to prý ilustruje ruská podpora separatistů na východě Ukrajiny. 

Tagy: Rusko Česko NATO anexe Krymu válka na Donbasu mezinárodní organizace

Zdroje: ČTK